Yaya ve Müsellemler Ne Demek? – İlk Düzenli Osmanlı Ordusunun Kurulması Kısaca

Yaya ve Müsellemler Ne Demek? – İlk Düzenli Osmanlı Ordusunun Kurulması Kısaca

Bu makaleye Yaya ve Müsellemler ordusu hakkında merak edilen sorulara cevap vererek başlayacağım, öncesinde ise konu anlatımı ile alakalı kısaca bilgi vereyim. Konu içerisinde Yaya ve Müsellemler nedir? Ne demektir ve bu ordunun kuruluş hikayesi ile birlikte hangi padişah döneminde kurulduğu ve amacının ne olduğu yönünde bilgilere yer vereceğim.

Yaya ve Müsellemler İle İlgili Sorular

Soru : İlk Düzenli Ordunun Adı Nedir?
Cevap : Osmanlı İlk Düzenli Ordu Adı “Yaya ve Müsellemler” dir.
Soru : Osmanlı Devletinde İlk Düzenli Ordu Kim Tarafından Kuruldu?
Cevap : Orhan Bey “Yaya ve Müsellemler” adıyla ilk düzenli orduyu kurdu.
Soru : “Yaya ve Müsellemler” ne demektir?
Cevap : Orhan Bey Döneminde Kurulan ve Osmanlı’ın İlk Düzenli Ordusu Olarak Bilinen Birliklerdir.
Soru : İlk Düzenli Ordu Özellikleri Nelerdir?
Cevap : Bunlarsefer sırasında belli bir ücret alıyor, barış zamanında ise kendilerine tahsis edilen arazileri ekip biçiyorlardı. Ancak bunun karşılığında belirli vergilerden muaf tutuluyorlardı.
Soru : İlk Düzenli Ordu Olan Yaya ve Müsellemler Ne Zaman Kuruldu?
Cevap : İlk düzenli ordu kuruluşu 1326-1328 yıllarında gerçekleşmiştir.

İlk Düzenli Osmanlı Ordusunun Kurulması Hakkında Bilgi

Osmanlı Beyliği’nin Bursa kuşatması sırasında devlete bağlı olmayan aşiret kuvvetlerinin uzun kale kuşatmalarında yetersiz kaldıkları görüldü. Çünkü devlete bağlı olmayan bu savaşçı gruplar arasında belli bir düzen ve koordinasyon yoktu. Osmanlı Devleti bir savaşa karar verdiği zaman, bu grupların toplanması ve sevkiyatı oldukça sorun yaratıyordu. Ayrıca savaş öncesi ve sırasında disipline edilmeleri oldukça zordu.

İlginizi Çekebilir : Devletleşme Sürecinde Osmanlı Savaşçıları
İlginizi Çekebilir :
Beylikten Devlete Osmanlı Siyaseti

Bu sebeplerden dolayı Osmanlı Devleti, düzenli bir ordu kurulmasına karar verdi. Bu amaçla ilk düzenli birlikler Orhan Gazi zamanında, Bursa’nın fethinden sonra oluşturuldu. Bursa Kadısı Çandarlı Kara Halil’in önerisiyle yaya (piyade) ve müsellem (atlı) askeri birlikleri kuruldu. “Yaya ve Müsellemler” ilk aşamada sağlıklı ve güçlü Türk gençlerinden 1000 yaya, 1000 de atlı askerden kuruldu. Bunlar ücretli asker sınıfındaydı, sefer sırasında belli bir ücret alıyor, barış zamanında ise kendilerine tahsis edilen arazileri ekip biçiyorlardı. Ancak bunun karşılığında belirli vergilerden muaf tutuluyorlardı.

Osmanlı Beyliği, diğer Türkmen beyliklerinden daha önce düzenli askeri birlikler kurarak hem devletleşme yolunda hem de fetih hareketlerinde ön plana çıktı. aşiret birliklerinden farklı olarak “Yaya ve Müsellemler”den oluşan ilk düzenli birliklerin kurulmasıyla, fetih hareketleri belirli bir sistem içerisinde ivme kazandı.

İlk düzenli osmanlı ordusu, 15. yüzyılın ortalarına kadar savaşlara fiilen katılarak Osmanlı ordusu içerisinde önemli bir güç oluşturdular. Ancak sayıları zamanla arttı. Bu durum karşısında Osmanlı Devleti bu askerleri belli bir sistem dahilinde sefere göndermeye başladı. 15. yüzyıl ortalarından sonra daha profesyonel bir ordu niteliğinde olan Kapıkulu Ocaklarının kurulmasından sonra ilk düzenli ordu tersanelerde, maden ocakları ve kale inşaatlarında çalıştırılmak üzere geri hizmet birlikleri arasına alındılar.

Diğer Ders notlarından da faydalanmak için sitede ki diğer konulara göz atmanızda fayda var. Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı ve Dilimiz.Gen.Tr’yi arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi unutmayın. Konuya farklı bir bakış açısı için tarihbilimi.gen.tr‘nin makalesine Buradan göz atabilirsiniz.