Ulaşım Araçlarının Özellikleri

Ulaşım Araçlarının Özellikleri

Teknolojinin gelişmesi ile ulaşım araçları gelişerek çeşitlenmiştir.

Bu sayede ekonomik, konforlu, güvenli ve hızlı ulaşım yapılması mümkün olmuştur. Ulaşım araçları; yolcu taşıtı ve yük taşıtı olarak sınıflandırılır.

Yolcu taşıtı: Yolcu taşımak için özel donatıları olan taşıtlardır. Bu taşıtlar, yolcuların güvenliğini ve konforunu sağlamak için düzenlenmiştir. Yolcular için oturma yerleri, havalandırma ve iklimlendirme donatıları bu düzenlemelerdendir.

Yük taşıtı: Yük taşımak amacıyla düzenlenmiş taşıtlardır. Yük taşıtları taşınacak yükün niteliğine göre tasarlanır.

Ulaşım Araçlarının Özellikleri 1 – ulasim araclari

Ulaşım Araçları

Ulaşım türleri; kara yolu ulaşımı, deniz yolu ulaşımı, hava yolu ulaşımı ve demir yolu ulaşımı olarak sınıflandırılabilir.

Gidilecek yere birden fazla ulaşım türü ve ulaşım aracı ile gidilebiliyorsa insanların tercihini etkileyen pek çok unsur vardır.

Ulaşım süresi, ulaşım maliyeti ve ulaşım türünün güvenliği insanların tercihini etkileyen en önemli unsurlardandır. Ulaşım süresinin kısa olmasını isteyen kişi hava yolu ulaşımını tercih ederken ekonomik ulaşım yapmak isteyen deniz yolu veya demir yolunu tercih edebilir.

Yine iklim koşullarından dolayı denizin aşırı dalgalı olduğu dönemde güvenli olmayacağı düşünülerek deniz yolu ulaşımı tercih edilmeyebilir.

Yolculuk yapılacak ulaşım türü ve ulaşım aracı belirlenirken etkili olan bir diğer unsur da kişisel beğeni ve tercihlerdir. Bazı insanlar deniz yolu ile yolculuk yapmayı tercih ederken bazıları da kara yolu, hava yolu veya demir yolu ile yolculuk yapmayı tercih edebilir.