Uçuk nedir, neden olur?

Uçuk nedir, neden olur?

Kasım 25, 2019 0 Yazar: Recep Bayoğlu

Bu yazımda çok gıcık ve sinir bozucu olan “uçuk nedir?” ve nasıl tedavi edilmelidir, kısaca anlatmaya çalışacağım. Öncelikle uçuk nedir sorusuna yanıt verip, sonrasında da uçuk belirtileri ile, uçuk hakkında bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim, O halde vakit kaybetmeden uçuk nedir sorusunun yanıtına bakalım.

Uçuk Nedir? Uçuk Ne Demek?

Dudak çevresinde çıkan enfeksiyonlu virüslere uçuk ismi verilmektedir. Zaman zaman yüzde de gözlemlenebilen uçuklar, genellikle dudak kenarlarında kendilerine yer edinmektedirler.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

Uçuk belirtisi kendini, en erken bir gün önce gösterdiğini belirtmem gerekir, ve uçuk belirtileri arasında, sızlama, kaşınma, yanma; ve karıncalanma gibi durumların yer aldığının bilinmesi önemlidir. Uçuk belirtileri, daha sonraki zaman diliminde ise kendisini, kızarıklık, ve şişliklerle göstermektedir.

Sonraki aşamada ise uçuk içerisinde, içi su dolu olan kabarcıkların oluşması ile uçuk oluşuma tamamen ortaya çıkmış olur. Uçuk sırasında meydana gelen kabarcıklar, kişilerin konuşmaları, gülmeleri, ya da bir şeyler yiyip içmeleri sırasında, kişilere önemli derecede acı vermektedirler. İlerleyen aşamalarda ise, uçuk; yani içi su dolu olan kabarcıklar kurur, çatlama yapar; sonrasında da sızıntı yaparak, dudak kenarlarına yayılır, uçukların, estetik açıdan görüntüyü bozduğunu belirtmek gerekmektedir.

Uçuk Neden Tekrarlar?

Uçuk problemi tedavi edilip, ortadan kaldırılsa da, uçuk virüsü, sinir köklerinde bulunan düğümlere yerleşir. Bu yerleşme sonucunda, ilk uçuk gerçekleşerek tamamlandıktan sonra, sırasını beklemeye başlar. Vücutta gözlemlenen bir direnç kaybı ya da bağışıklık sistemi sarsıntısında, uçuk problemi kendisini tekrarlamaya hazır haldedir.

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk nedenlerine baktığımızda, karşımıza genellikle stresten kaynaklı nedenlerin çıktığını görürüz. Uykusuzluk, ve aşırı yorgunluk da uçuk nedenleri arasında sayılmaktadır. Aşırı güneş ışığının alındığı zamanlar da uçuk nedenleri arasında sayılmaktadır. Vücuda giren farklı enfeksiyonların da uçuk nedenleri arasında sayıldığını belirterek, adet dönemi, ve hamilelik zamanlarında da uçuk ile karşı karşıya kalındığını belirtmemiz gerekmektedir.

Bu süreci kendinize dert etmemelisiniz, uçuk her ne kadar rahatsızlık verse de moral bozmadan bu süreci daha kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde atlatabileceğinizi unutmayın. Sağlıklı günler yaşamanız dileği ile bu yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.