Tv Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli? | Yılın Anketi

Tv Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli? | Yılın Anketi

Televizyon almak konusunda şimdiye kadar farklı konularda bilgi verici yazılar yazdım ve bu yazılarıma gösterilen ilgiden dolayı Tv Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli? sorusuna da uygun bir cevap verme gereksinimi duydum. Konuya başlamadan önce televizyon alırken neye dikkat etmeniz gerektiği konusunda Burayı, ve alacağınız televizyonu nasıl daha uygun fiyata getirebileceğiniz konusunda Burayı incelemenizi tavsiye ederim. Gelelim asıl konumuza hangi marka televizyon tercih etmeliyiz? öğrenelim.

Tv Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli?

Tv-Alırken-Hangi-Marka-Tercih-Edilmeli

Bu konuda ilk bilmemiz gereken şey hangi televizyon markasının bize ne vaadettiğidir. Alabileceğimiz televizyon markaları Samsung, Lg, Philips, Arçelik, Beko, Grundig, Vestel, Axen gibi markalardan oluşmaktadır. Buyurun saydığım bu markaları enine uzununa inceleyelim bakalım en iyi televizyon markası hangisi?

Hangi Marka Televizyon Almalıyım?

Hepimizin konuyla alakalı bir uzman bulup sormak istediği o meşhur sorunun cevabını bulmaya geldi sıra. Hangi marka televizyon almalıyım? buyurun inceleyelim bakalım sonuç bizi hangi markaya götürecek.

Samsung Tv Alınır mı? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Samsung-tv-Alınır-mı

Samsung sadece televizyon piyasasını değil telefon piyasasını da yöneten marka olarak önümüze çıkmaktadır. Marka bazlı olarak olaya bakacak olursak Samsung’un piyasada ki otoritesi azımsanamaz derecededir. Peki; tüm Samsung Tv’ler alanının en iyisi mi? Tabi ki değil, sizin için en iyi televizyon ihtiyaçlarınızı karşılayan ve cebinize en uygun olan markadır.

Samsung 2019 modellerini göz önünde bulundurursak gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim ki Samsung 2019 modelleri geçmiş yıllara oranla daha düşük kalitedeler. Bunu söylememin nedeni ise Samsung’un yeni model QLED Tvlerinin diğer alt segment modellerinden gözle görülür bir farkının olmayışıdır. Eğer marka takıntınız var ise ille de Samsung yada Lg alacağım diyorsanız, Samsung modellerine hak ettiğinin üstünde bir para vererek satın alabilirsiniz. Ancak benim tercihim (özellikle 2019 modeller için konuşuyorum) kesinlikle Samsung olmazdı.

Samsung Tvlerinin göze çarpan önemli eksiği akıllı kumandalarının yetersiz olmasıdır. Yani Samsung akıllı kumandasında mouse tarzı kullanım yapılamıyor ve bu da kullanıcı deneyimini büyük ölçüde düşürüyor.

Lg Tv Alınır mı? Alırken nelere dikkat edilmeli?

Lg-Tv-Alınır-mı

Lg televizon konusunda Samsung ile birlikte başı çeken diğer bir marka olarak yıllardır karşımızda duruyor. Lg televizyonlarının iki önemli eksi yönü vardır ve bu eksileri tamamlamaya da niyetleri varmış gibi durmuyor.

Lg Televizyonların Eksi Yönleri

 • Tasarım konusunda tatmin etmiyor : Lg Tvlerinin kasa kalınlığı ve yapısının göze hitap etmiyor olması benim açımdan büyük bir eksiktir.
 • İnternetten Film İzleme Sorunu : Lg Tvlerin en büyük eksiği bu olsa gerek, internetten web tarayıcı ile film izlemek istediğinizde ön bellek yetersiz hatası alırsınız ve bu hatanın çözümü konusunda da hala bir gelişme yoktur. Bunun başlıca nedeni ise Lg’nin kullandığı WebOS işletim sistemidir ve maalesef tüm sürümlerinde aynı hata mevcut durumdadır.

Bu durumda Lg Tv almak için nedeniniz var mı? Benim yorumum şu olur, Lg televizyonları Samsung ile birlikte piyasanın en pahalı televizyonlarıdır ve tonla para verip hala hatalarla uğraşmak çok mantıklı bir yol gibi gelmiyor. Kesin olarak bu iki markadan birini alacaksanız Lg mi Samsung mu Tv konusunda daha iyi? hangi marka tercih edilmeli? beraber bakalım.

Televizyon da Lg mi Samsung mu Daha İyi?

Televizyonda-Lg-mi-Samsung-mu

Özellikle led tv teknolojisinin tanınması ile beraber başlayıp o günlerden beridir süregelen en önemli sorudur Televizyonda lg mi Samsung mu? Bu iki marka hakkında hangisi daha iyi diye yaklaşık 10 senedir yazılar yazılıyor ve yorumlar yapılıyor. Karşılaştırma yaptığımız zaman göz önünde bulunduracağımız etmenler kullanıcı deneyimi, servis kalitesi, ürün kalitesi, görüntü kalitesi gibi etmenler olacaktır.

 • Kullanıcı deneyimi Lg mi Samsung mu? : Kullanıcı deneyimi konusunda yukarıda belirttiğim gibi iki markanın da eksik kısımları var Lg internetten film izleme konusunda yetersiz ön bellek hatası verirken Samsung akıllı kumandasının mouse işlevi olmaması konusunda kaybediyor. Bu iki sorunu karşılaştırdığımızda ise Samsung’a sıradan bir mouse bağlayarak bu sorunu çözebiliyorsunuz ancak Lg’nin sorununu çözmenize imkan yok bu bakımdan kullanıcı deneyimi konusunda benim tercihim Samsung.
 • Servis kalitesi Lg mi Samsung mu? : Servis konusunda iki marka da isminin hakkını veriyor ve bu konuda hiç çekinmenize gerek yok, gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Biraz araştırırsanız servis şikayetlerini bulabilirsiniz ancak bu sizin gözünüzü korkutmamalı, binlerce ürün satışı yapan bu markalarda da bir takım sıkıntıların yaşanması gayet doğal bir durumdur.
 • Ürün Kalitesi Lg mi Samsung mu? : Ürün kalitesi konusunda Lg Samsung’a göre daha az göze hitap ediyor olsa da daha sağlam ürünler ürettiği kesindir. Ekran sağlamlığı konusunda da Lg IPS paneli Samsung VA paneline göre çok daha sağlamdır. Bu konuda daha detaylı bilgi için va panel ve Ips panel karşılaştırması yaptığım yazımı Buradan inceleyebilirsiniz. Ürün kalitesi konusunda benim tercihim Lg.
 • Görüntü Kalitesi Lg mi Samsung mu? : Bu konuda tartışmalar çok fazladır ve ister istemez modelden modele farklılıklar olabilir. Ancak genel anlamda aynı segment ürünleri yanyana koyduğunuz zaman Samsung renk ve parlaklık konusunda rakibinden bir kaç gömlek üstün durumdadır. Özellikle yan açılardan yapılan izlemelerde Lg daha net bir renk kalitesi sunuyor ancak genel olarak karşıdan televizyon izlediğimizi göz önünde bulundurduğum için görüntü kalitesi konusunda benim tercihim Samsung olacaktır.

Philips Tv Alınır mı? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Philips-Tv-Alınır-mı

Philips bu piyasanın her daim içinde bulunmuş ancak bir türlü o beklenen sıçramayı yapıp Lg ve Samsung’un önüne geçememiş bir marka pozisyonunda duruyor. Hollanda merkezli marka olan Philips televizyonları özellikle android işletim sistemi ile donma kasma sorunları yaşatmış olması nedeni ile gözden düşmüştü, ancak şimdilerde Saphi işletim sistemi kullanmakta ve android de yaşanan bir çok sorunu çözmüş pozisyondadır.

Fiyat konusunda ise Lg ve Samsung’dan geri kalmayan bir marka olduğu için hala tercih nedeni olmuyor ancak benim Philips Tv yorumum özellikle ambilight özelliği için ve daha şık modelleri için Philips’in tercih edileceği yönünde olacaktır. Philips Tv’nin en önemli dezavantajı servis kalitesidir, aldığınız Tv de yaşayacağınız bir sorun sizi canınızdan bezdirebilir.

Arçelik Tv Alınır mı? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Grundig-Tv-Alınır-mı

Arçelik Tv değerlendirmesi yaparken buna Beko ve Grundig markalarını da dahil etmemiz gerekiyor, zira bu üç markada aslında aynı fabrikanın ürünleri ve aralarında teknik olarak bir farklılık bulunmuyor. Arçelik yerli olarak değerlendirdiğimiz için diğerlerinin bir adım önünde başlayacaktır elbette ama bu sırf yerli diye para etmez bir televizyona para vermek olarak algılanmasın.

Günümüzde en fazla merak edilen konu televizyonda Grundig mi Vestel mi? konusudur ki bunu merak edenlere de hak veriyorum. Yerli bir marka almak istediğiniz zaman Arçelik ve Vestel arasında kalmanız normal, bu bağlamda Arçelik ve beko sadece kendi mağazalarında satılıyor olmasından dolayı çok fazla bu karşılaştırmaya maruz kalmıyor ancak Grundig zincir mağazalarda yani Vatanbilgisayar, Mediamarkt ve Teknosa gibi kanallarda da satışta olduğundan dolayı Vestel’in doğrudan rakibi konumunda yer alıyor.

Televizyonda Grundig mi Vestel mi?

Bakın buda en az lg mi samsung mu sorusu kadar önem arz eden ve sorulan bir soru Televizyonda Grundig mi Vestel mi? Bu iki markayı karşılaştırdığımız zaman çok fazla özellik detay vs bilmemize gerek yok, bir teknoloji mağazasına girip Grundig ve Vestel marka iki Tv yi yan yana koyup bakmanız bile Grundig daha kaliteli demenize yetecektir.

Özellikle sağlamlık bazında çok daha iyi hatta Lg ve Samsung markalarından da daha kaliteli ürünleri olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Grundig Tv’ler aynı zamanda görüntü kalitesi konusunda da çok daha başarılı bir çizgi yakalamış durumdalar ve bu kalitesine rağmen ülkemizde hak ettiği kıymeti görmüyor olması da beni şaşırtıyor. Bunun başlıca nedeni insanlarımızın yabancı markalara gösterdiği rağbet olmalı diye düşünüyorum.

Grundig Tv Alınır mı?

Grundig Tv konusunda emin olun çok başarılı bir durumda ve ürün gamı olarak ta her kesime hitap ediyor. Her segmentte televizyonu bulunuyor ve en önemli avantajı da çok daha kaliteli olmasına rağmen Philips, Lg ve Samsung markalarına göre daha uygun fiyatta olmasıdır. Servis ağı konusunda değerledirdiğimde de yine daha iyi diyebilirim ki Arçelik servisine bağlıdır ve Arçelik tüm illerde hatta neredeyse tüm ilçelerde bile servis noktası olan bir marka. Yani demem o ki yerli marka almamak gibi bir alışkanlığınız yada ön yargınız yok ise kesinlikle Grundig alın pişman olmazsınız.

Vestel Tv Alınır mı? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vestel-Tv-Alınır-mı

Vestel ürünleri özellikle 2019 da değişen yeni yazılımı ile bir yükseliş kaydetmiş olsa da karşısında hala çok daha kaliteli diyebileceğim Grundig var.

Tercih edilmesi gereken televizyon özellikleri

Konuyu özetlemek gerekirse bütçeye göre tercih edilmesi gereken televizyon özellikleri aşağıda ki gibidir.

1000 – 2000 tl Fiyat ile tercih

 • Çözünürlük: Full HD 1920×1080
 • Boyut: 32″ 40″ arası
 • Marka: Grundig, Vestel
 • Hz Değeri : Gerçek 50 Hz

2000 – 3000 Tl Fiyat ile tercih

 • Çözünürlük: Ultra HD 3840×2160
 • Boyut: 40″ 49″ arası
 • Marka: Grundig, Vestel, Philips
 • Hz Değeri : Gerçek 50 Hz

3000 – 4000 Tl Fiyat ile tercih

 • Çözünürlük: Ultra HD 3840×2160
 • Boyut: 49″ 55″ arası
 • Marka: Grundig, Vestel, Philips,
 • Hz Değeri : Gerçek 50 Hz

4000 – 5000 Tl Fiyat ile tercih

 • Çözünürlük: Ultra HD 3840×2160
 • Boyut: 49″ 55″ arası
 • Marka: Grundig, Vestel, Philips, Samsung, Lg
 • Hz Değeri : Gerçek 50 Hz Kısmen 100 Hz

5000 – 6000 Tl Fiyat ile tercih

 1. Çözünürlük: Ultra HD 3840×2160
 2. Boyut: 55″ 65″ arası
 3. Marka: Grundig, Vestel, Philips, Samsung, Lg, Sony
 4. Hz Değeri : Gerçek 100 Hz

6000 – 7000 Tl Fiyat ile tercih

 • Çözünürlük: Ultra HD 3840×2160
 • Boyut: 55″ 65″ arası
 • Marka: Samsung, Lg, Sony
 • Hz Değeri : Gerçek 100 Hz

7000 Tl üstü tercih

 • Lg Oled tv
 • Samsung Qled tv

Tv Alırken Hangi Marka Tercih Edilmeli? Sonuç

Aşağıda ki anketi kullanarak sizde favori markanızı seçin lütfen, hangi marka televizyon almalıyım? diye soranlara vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler. Sizce Lg mi, Samsung mu, Sony mi, Vestel mi, Grundig mi, Philips mi yada diğerleri mi?

Tv alırken hangi marka tercih edilmeli?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

En iyi televizyonun hangisi olduğunu belirlemek için yaptığım bu anket neticesinde doğrudan cevap veremediğim en iyi televizyon markası hangisidir? sorusuna ziyaretçilerimin cevap vereceğinden şüphem yok. Hayde bakalım sizce tarihin gördüğü, göreceği en iyi televizyonu hangi marka üretiyor? 🙂

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi marka televizyon almalıyım?

Alacağınız televizyonun hangi marka olduğu aslında çok önemli değildir. Önemli olan aldığınız televizyon bütçe ve bu bütçeye uygun olacak düzeyde beklentinizi karşılıyor mu? Eğer bu soruya verdiğiniz yanıt “evet” ise aldığınız yada alacağınız televizyon ile ilgili içiniz rahat olsun. Sizin için en iyi televizyon markası o aldığınız markadır.

En iyi televizyon markası hangisi?

En iyi televizyon markası olarak Lg yada Samsung gösterilebilir. Bunu söyleme nedenim ise Dünya piyasasında bu iki markanın sahip olduğu satış rakamlarıdır. Ayrıca her yıl teknolojiye yön veren medya, web sitesi, gibi tüm unsurların ilgi odağı yine bu iki markadır. Yine hem Lg hemde Samsung 1500 TL fiyat ile 32″ tv üretebilirken 300.000 TL değerinde ki 8K modelleri de üretebiliyorlar, her türlü bütçeye hitap edebilen bu iki marka tüm Dünya için de benim için de en iyi televizyon markalarıdır.

Hangi televizyon alınmalı?

Bu soruya kısaca bir cevap vereyim. Bütçenize uygun olan, bir televizyondan beklediğiniz kriterleri karşılayan her televizyon alınabilir. Tabi ki bazı detaylarda var ama bu yazıyı baştan sona okumuş olan herkesin kafasında o detaylar çözülmüş olarak kabul ediyorum.

Hangi marka tv alınmalı?

Marka olarak sınıflandırma yaparsak yerli yabancı her markanın bir satış payı var ve hepsi de satılıyor, satın alınıyor. Bir tüketici tv alışverişi yaparken markadan çok ne istediğini düşünmeli ve bu isteklere karşılık verebilen x bir markayı satın almalıdır. Önemli olan ne istediğinizdir ve sizin istediğinizi hangi marka temin ediyor ise o markayı alın.