Tüketim Nedir? Bilinçli Tüketicinin Özellikleri Nelerdir?

Tüketim Nedir? Bilinçli Tüketicinin Özellikleri Nelerdir?

Ocak 29, 2018 0 Yazar: Recep Bayoğlu

Tüketim Nedir?


İnsanlar her zaman kendileri için faydalı mal ve hizmetlere sahip olarak ihtiyaçlarını gidermek ve refah düzeylerini yükseltmek istemişlerdir.

Bu ihtiyaçların giderilebilmesi için de mal ve hizmet tüketiminin yapılması gerekir. Halk arasında tüketim bir şeyin tüketilip yok edilmesi anlamını taşısa da ekonomi bilimi tüketimi, insan ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla mal ve hizmetlerin kullanılması olarak tanımlamaktadır.

Tüketim Nedir

Tüketim, mal ve hizmetlerin kullanılmasıdır.

istihlak her vakit söz konusu malın bitip tükenmesini gerektirmez. Bir ekmeğin, bir salkım üzümün ihtiyaçları karşılamak amacıyla kullanılması onların yok olması sonucunu doğururken bir giysinin, ayakkabının Veyahut otomobilin tüketilmesi yalnızca eskimelerine yol açar, ama Derhal yok olmalarını gerektirmez. Bu da malların dayanıklı ve dayanıksız mallar olarak bölünmesine sebep olur.

İlginizi Çekebilir : Ekonomik Büyüme ve Gelişme 
İlginizi Çekebilir : Ekonomik Büyümenin Kaynakları 

Dayanıksız istihlak mallarının faydası Derhal sağlandığı gibi çok çabuk yok olur. Buna rağmen dayanıklı istihlak malları kısa müddette tüketilmediği gibi onlardan sağlanan yarar yıllara yayılmakta, yok oluş süreçleri de uzamaktadır. Televizyon, buzdolabı Veyahut otomobil dayanıklı istihlak mallarına verilebilecek başlıca örneklerdendir.

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için harcama yaparlar

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için harcama yaparlar

Tüketim kavramının iyi anlaşılması için fasıla kullanım kavramı ile istihlak kavramını birbirinden ayırmak gerekir. Bir tekstil fabrikasında kullanılan pamuk ve yün ipliklerle halı fabrikasının kullandığı boyalar istihlak kavramının kapsamına girmez. Çünkü bu mallar fabrikada fasıla mal olarak kullanılmaktadır ve yapılan şey de fasıla kullanımdır. Tekstil fabrikasının kullandığı ipliğin, boyanın, emeğin asıl tüketimi, fabrikaca üretilen gömleğin tüketici tarafından giyilmesi ile başlar. özdeş şekilde reçel fabrikası da meyve tüketmez. Meyve ve başka istihsal değerlerinin temel tüketimi, reçel tüketici tarafından yendiği vakit olur.

Son zamanlarda gelişen teknolojiyle beraber mal ve hizmetlerin çeşitliliğinde de artış vardır. Ancak alışveriş yaparken dikkat edilecek başlıca konu istihlak ile alakadar bilinçli olmaktır. Bilinçli alışverişi ancak bilinçli tüketiciler yapabilir.

Tüketim Nedir? Bilinçli Tüketicinin Özellikleri Nelerdir?

  • Bir mal ya da hizmet satın alırken gerçek ihtiyaçlarını göz önünde tutarak ondan en üst düzeyde yarar sağlamayı amaçlar.
  • Planlı alışveriş yapar.
  • Sağlıklı, güvenli, çevreye saygılı ürünü seçme özelliği taşır.
  • Benzerleri arasından yerli olanı seçer.
  • Yüksek kalitedeki mal veya hizmetleri en uygun fiyata alarak para, zaman, enerji gibi kaynaklardan üst düzeyde yararlanabilme olgunluğuna erişmiştir.
  • Ayıplı bir mal ya da hizmet satın aldığında hakkını arayan ve örgütlü olan kişidir.
Tüketim Nedir?

Tüketim konusunda bilinçli olmak gerekir.