Trafikte Nezaket ve Hoşgörü Kurallarının Önemi

Trafikte Nezaket ve Hoşgörü Kurallarının Önemi

Trafikte Nezaket ve Hoşgörü

Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi sürücü, yolcu ve yaya olan insanların kurallara uymasına bağlıdır.

Karayolları Trafik Kanunu’nda belirlenmiş olan kurallara kuşkusuz her insan uymalıdır. Ancak kanunlarla belirlenmemiş bazı kurallar da vardır.

Trafikte diğer insanlara karşı saygılı olmak, sabırlı ve sorumlu davranmak trafik güvenliğine katkı sağlayan davranışlardır. Sabırsız, saygısız ve sorumsuz davranışlar ise insanları huzursuz ve mutsuz ettiği gibi trafik kazalarına da sebep olabilmektedir.

Trafik kurallarına uymak yasal bir zorunluluktur. Nezaket kurallarına uymak ise toplumsal bir zorunluluktur. Bu nedenle trafik kurallarına ve nezaket kurallarına uymak, uymayanları da uyarmak bir vatandaşlık görevidir.

Yaptığı bir hatadan dolayı uyarılan kişi teşekkür edip hatalı davranıştan vazgeçmelidir. Trafikte yapılan bir hatanın pek çok insanın hayatını etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Kişinin günlük hayatında yapmış olduğu her türlü rutin aktivitede de davranış şeklini sosyal etrafı şekillendirir. Empati yoksunluğunun bir rahatsızlık olduğu ve sosyal bozukluklara yol açtığı tarihte deneyimlenmiş bir gerçektir.

Trafikte Nezaket

Trafikte Nezaket ve Hoşgörü

Kısaca Konu Başlıkları

Trafikte Nezaket

Bilinçli bir sürücü hoşgörülü olabilmek için güne dinlenmiş başlamalıdır. Tahammül trafik içerisinde sürücülerin azami ihtiyaç duyacakları değerlerden bir tanesidir. Güvenli sürücü olmak için daima empati düzeyi yüksek bir şahıs olunuz. Güvenli sürücülük için altın kural sakin olmak ve sakin kalmaktır. Trafik kuralları sürücülerin can ve mal güvenliklerini sağlamak için konulmuştur. Kimsenin kendinize özel çıkarları için yolun bir şeridini diğer sürücülere kapatmaya hakkı bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir : Trafik ve İlk Yardım

Bu yazıda trafikte empati ve iletişim konusunda fikirlerimi beyan ettim trafik adabı nedir kısaca anlatmaya çalıştım.

Eğer trafikte etkili iletişim kurabilir karşınızda ki insanlara empati ile yaklaşırsanız daha mutlu ve daha sakin bir trafik serüveni yaşarsınız.

Karşınızda ki insana hoşgörülü yaklaşmak trafikteki adap kuralları ile ilgili temel değerlerden biridir. Ben de bu yazımda trafikte etkili iletişimin önemine vurgu yapmak istedim bu konu öyle çok eğitim gerektiren bir konu da değil ancak eğer yeni ehliyet alma aşamasındaysanız yine de kayıt olduğunuz sürücü kursu trafik adabı dersi verebilir bu konu da yetkililerle bir görüşme yapmanızı öneririm.

Not : Trafik adabı ve trafikte etkili iletişim hepimizin vazgeçilmezi olsun.