Trafik ile İlgili Kavramlar

Trafik ile İlgili Kavramlar

Ulaşım ihtiyacını karşılamak için ulaşım yolları ve ulaşım araçları yapılmıştır.

Ulaşım konforunun ve güvenliğinin sağlanması için kurallar geliştirilmiştir. Trafik güvenliğinin sağlanması için ulaşım yollarından ve ulaşım araçlarından bilinçli yararlanmak ve trafik kurallarına uymak gerekir.

Kara yollarında hareketsiz duran veya hareket eden insana yaya denir. Taşıt sürücüleri de kullandıkları taşıttan inince yaya olurlar.Bakınız : Trafikte Yaya Olmak ve Guvenli YolTrafik ile İlgili Kavramlar 1 – yaya

İnsan, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlara taşıt denir. Taşıtlar motorlu olabileceği gibi motorsuz da olabilir.Bakınız : Taşıtlara Binerken ve İnerken Nelere Dikkat EtmeliyizTrafik ile İlgili Kavramlar 3 – tasit

Kara yollarında yalnız yayaların kullanması için ayrılmış alana yaya kaldırımı denir. Yaya kaldırımları genellikle taşıt yollarından daha yüksek olur.

Trafik ile İlgili Kavramlar 5 – yaya kaldirimi

Taşıt yolunda, yayaların karşıya güvenli geçebilmelerini sağlamak için yol çizgileri ve trafik işaret levhaları ile belirlenmiş alana yaya geçidi denir.Bakınız : Okul, Demiryolu ve Yaya GeçidiTrafik ile İlgili Kavramlar 7 – yaya gecidi

Kara yolunun, diğer bir kara yolunun veya demir yolunun altından yayaların geçmesini sağlayan yapıya alt geçit denir. Alt geçitler yayaların güvenle karşıya geçebilecekleri yerlerdendir.

Trafik ile İlgili Kavramlar 9 – alt gecit

Kara yolunun, diğer bir kara yolunun veya demir yolunun üstünden yayaların geçmesini sağlayan yapıya üst geçit denir. Üst geçitler de alt geçitler gibi yayaların güvenle karşıya geçebilmesi için yapılmıştır.

Trafik ile İlgili Kavramlar 11 – ust gecit

Trafikle ilgili sembol, renk ve yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan levhalara trafik işaret levhası denir.

Trafik ile İlgili Kavramlar 13 – trafik isaret levhasi

Trafik işaret levhaları verdikleri mesaja göre farklı şekillerde ve renklerde olabilir.

Trafiği düzenlemede kullanılan, üzerinde çeşitli renk, sembol ve yazı bulunan, bir talimatın aktarılmasını sağlayan ışıklı cihazlara ışıklı trafik işaret cihazı denir.

Trafik ile İlgili Kavramlar 15 – isikli trafik isaret cihazi

Yaya kaldırımı bulunmayan kara yollarında, taşıt yolu kenarında yayaların kullanabileceği alana banket denir. Banketlerden zorunlu hâllerde taşıt sürücüleri de yararlanır.

Trafik ile İlgili Kavramlar 17 – banket

Ulaşım ihtiyacının çok sayıda insanın aynı anda taşınması ile karşılanmasına toplu taşıma denir.

Trafik ile İlgili Kavramlar 19 – toplu tasima

Özellikle ulaşım maliyetinin düşürülmesi, çevre kirliliğinin önlenmesine katkısından dolayı tercih edilir.

Belediye otobüsü, metro, tramvay ve vapur gibi toplu taşıma araçlarının yaygın şekilde kullanılması trafik yoğunluğunun azalmasına katkı sağlar. Buna bağlı olarak da trafik kazaları azalır.

Toplu taşıma araçlarının tercih edilmesinin bir diğer faydası da çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlamasıdır. Toplu taşıma araçlarını tercih etmenin daha az egzoz gazının havaya salınması demek olduğu unutulmamalıdır.

trafik terimleri rüj, taşıt yolunun her iki yöndeki taşıt trafiği için kullanıldığı karayoluna ne ad verilir, trafikle ilgili temel kavramlar nelerdir, trafik levhaları, öğrencilerin geçmesi için taşıt yolundan ayrılmış ve trafik işaretleriyle belirlenmiş alana ne denir, trafik eğitimi ve kara yolu ile ilgili kavramlar, trafik ile ilgili , trafik ile ilgili temel bilgiler