Televizyonlarda 4K Özelliği Nedir?

Televizyonlarda 4K Özelliği Nedir?

Mart 7, 2019 2 Yazar: Recep Bayoğlu

Televizyonlarda 4K Özelliği Nedir? Başlıklı yazımda sizlere 4K televizyon özellikleri nedir? 4K televizyon ne demek? gibi soruların cevaplarını vereceğim.

4K Televizyon özellikleri sadece görüntü kalitesi ile açıklanabilir ancak mağaza ortamında izleyeceğiniz 4K demo videolar ile evde izleyeceğiniz TRT 4K arasında bir hayli fark vardır ve bu sizde hayal kırıklığı yaratabilir.

Televizyonlarda 4K Nedir?

4K özelliğinin anlamını 4.000’dir. (K) Bin sayısını ifade etmektedir ve 4K = 4000 diye ifade edilmektedir. Bu 4K diye ifade edilen tvlerin enlemesine bir sıradaki pixel sayısını temsil etmektedir aslında 4K televizyonlar enine dizilimde 4000 pixel sayısına sahip değil. Peki 4K televizyonlar kaç pixel : 4K televizyonlar 2160×3840 pixel içerirler ancak 3840 rakamı 4000’e yuvarlanmış ve 4K olarak adlandırılmıştır.

Televizyonlarda 4K teknolojisi en az kaç pixellik çözünürlükte görüntü kalitesine sahiptir? Bütün 4K televizyonlar aynı pixel sayısına sahip mi? Evet pixel sayıları aynıdır. Ancak pixel sayısı dışında bir fark vardır! bazı markalarda RGBW pixel dizilimi yer alırken diğer bir marka da RGB pixel dizilimi vardır. Bu iki pixel dizilimi arasında ki farkı öğrenmek için bu yazıma göz atabilirsiniz.Mağaza ortamında bir Lg ve Samsung tv karşılaştırması yaparsanız RGB ile RGBW pixel dizilimleri arasında ki farkı da gözlemlemiş olursunuz. LG = RGBW, Samsung = RGB

4K Televizyon Alınır mı?

4K televizyon gerekli mi? FULL HD ile 4K tv farkı nedir? verdiğim paraya değer mi? dediğinizi duyar gibiyim. Bu konuda şunu net olarak belirtmeliyim ki 4K tv almadığınız için üzülmezsiniz. Bunun nedenini şöyle açıklayayım.

4K televizyon ile FULL HD tv arasında ki fark tüplü televizyon ile led tv görüntü kalitesi arasında ki fark kadar belirgin değildir, yani 4K televizyonlar size mağazalarda göründüğü kadar net görüntüler sunmayacaktır. Ancak iyi bir televizyon almak istiyorsanız belli bir segment üzerine çıkarsınız ve o segment tamamen 4K modellerden oluşur.

4K Televizyon Seçimi

Televizyonlarda 4K Teknolojisi yukarıda da bahsettiğim gibi bize çok ulaşılmaz bir şey sunmuyor aslında ancak yine de 4K televizyon almak bazen zorunlu olacaktır, dediğim gibi alt segment bir tv almak istemiyorsanız mecburen seçiminizi 4K dan yana kullanacaksınız.

Hangi 4K televizyonu seçmeniz gerektiği konusunda ise farklı farklı etkenler devreye girer bunlar marka, boyut, özellikler, model, fiyat silsilesi ile devam eder. Televizyon seçme işi çok kafa yoran bir konudur ve karar vermeniz bazen günlerce sürebilir. Bu konuda size yardımcı olması açısından ve belirlediğiniz 4K televizyonu en ucuz fiyattan alabilmeniz için En Ucuz Tv Nereden Alınır? başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz. Marka seçim aşamasında Samsung, Lg, Philips ve Sony arasında tercih yapmanız gerekecektir. Bu seçimi yaparken karşılaştırma kıyaslama işlemini iyi yapmanız gerekiyor, markalar arasında işletim sistemi farklılıkları vardır. İşletim sistemleri hakkında detaylı bilgi için WebOS, Tizen, Android Kıyaslama başlıklı yazımı incelemenizde fayda var.

Boyut seçimi aşamasında izleme mesafeniz etkendir, mesafenize en uygun televizyonu seçmenizde fayda var, Televizyon boyutu seçimi konusunda da aynı şekilde Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımı incelemenizde fayda var.

4K televizyonlarda 3D varmı? diye merak edenler hala vardır. 3D teknolojisi tarih sayfalarında yerini aldı ve artık kullanımı yoktur.

Televizyonlarda 4K özelliğini kısaca anlatmaya çalıştım ancak kesinlikle aklınıza takılmış olan bir soru vardır. Sorularınız benim için çoook önemlidir bu nedenle yorum kısmını kullanarak soracağınız her soruyu yanıtlayacağımdan emin olabilirsiniz. Sorularınız bana ilham verecektir.

Mutlaka okumalısın: Televizyonun icadı