Sanat Felsefesinin Konusu Nedir?

Sanat Felsefesinin Konusu Nedir?

Ekim 21, 2018 0 Yazar: Recep Bayoğlu

Duyusal olana ilişkin bilgiyi kendine konu edinen sanat bir insan etkinliğidir. Bu etkinliğin ortaya koyduğu ürünler yaratıcılığa, hayal gücüne ve yeteneğe dayanır.

Sanat felsefesi bu ürünlerin insan için taşıdığı işlevi ve anlamı ile onları etkileyen kişisel, toplumsal, ahlaki ve dinsel etkenleri araştırır, sanatın temel kavramlarını irdeler.

Sanatın felsefi dayanağını, farklı sanatların değişik “güzel” anlayışlarını sorgular. Sanat eseri nasıl oluşur? Bir sanat eserini sanat eseri kılan özellikler nelerdir? Beğeni nedir? Öznel midir nesnel mi? Sanat ve duyarlılık arasındaki ilişki nasıldır? gibi sorular sanat felsefesinin temel sorularıdır. Şimdi bu sorulara verilen cevaplara bir göz atalım.

Bilgi Kutusu

Sanat felsefesi ile aynı alanı ifade eden estetik de güzel üzerine düşünme sanatıdır. Sanat felsefesinin kavram ve problemleri aynı zamanda estetiğin de konusu içinde yer almaktadır.

Sanat, insanın kendini ifade etme yollarından biridir.

Sanat, insanın kendini ifade etme yollarından biridir.

Sanat felsefesi sadece insan ürünü olan sanat eserlerindeki güzelle ilgilenirken, estetik hem sanattaki güzellikle hem de insanda hoş duygular uyandıran bir göl manzarası veya gün batımı gibi doğadaki güzellikle de ilgilenir. Bu anlamda estetiğin sanat felsefesini kapsadığı söylenebilir.