Saç Temizleyici Kozmetikler ve Kullanımı

Saç Temizleyici Kozmetikler ve Kullanımı

Haziran 27, 2019 0 Yazar: dilimiz

Saç temizleyici kozmetikler Saç ve saçlı deriye zarar vermeden saçtaki yağ, kir, jöle gibi biyolojik ve kimyasal artıkları saçtan arındıran temizleyici ürünlerdir. Saç yıkama işlemi ise bu kozmetiklerin doğru kullanımı ile saç ve saç derisi sağlığınız için çok önemlidir.

Saç Temizleyici Kozmetikler

Şampuanlar ve Kullanımları

Şampuanlar ve Kullanımları

Her ne kadar şampuanların işlevi son yıllarda karmaşık hale gelmiş olsa da, esas amaçları saçın yüzeyindeki sebum ve yabancı kalıntıları uzaklaştırarak saçı temizlemektir. Şampuan ürünleri, deri ve gözler için güvenli özellikte ve kullanım için uygun olmalıdır. Bu ürünler ayrıca iyi köpürme özelliğine sahip olmalı ve saçtan kolayca arındırılmalıdır. Yeterli süre için saklanabilmeli ve raf ömrü süresince kararlı kalmalıdır. Ayrıca şampuanların görünüşünün çekici ve kokusunun hoş olması tüketici açısından önemlidir.

Saç şampuanlarında saç üzerinde geçici bir örtü teşkil etmesi ve koruyucu etki göstermesi istenir. Bunlar aşırı kullanılırsa yağ bezlerinin daha fazla çalışmasını sağlar. Şampuan kaplarının üzerinde temeldeki etiketleri dikkatle okuyun. Bunlar çok şeyi açıklar. Şampuan kuru, yağlı, dengeli saçlar için mi, boyanmış rengi açılmış saçlar için mi, zenginleştirilmiş mi, zenginleştirilmiş ise hangi maddelerle zenginleştirilmiş, ilaçlı mı, alerji yapmayan türde mi, tıbbi maddelerle mi yapılmış yoksa suni maddelerle mi?

Deneyler protein maddelerle zenginleştirilmiş şampuanlardaki protein moleküllerinin saç teli tarafından emilerek saçı beslediğini ortaya koymuştur. Geri kalan protein molekülleri ise saçı geçici olarak kaplar, daha sonraki yıkamada akıp gider. Bu proteinli şampuanlar saçları daha kolay biçime girecek bir hale sokar, telleri de hafifçe daha kalınlaştırır. Birçok şampuanın üzerindeki etikette ‘pH’ işareti vardır. Bu ‘asit ’ ya da ‘alkali ’ derecesini gösterir.

Saçın etrafını nemden oluşmuş sıvı bir örtü sarar. Bu örtünün hafifçe asitli olması gerekir. Fakat saç rengini değiştirme ve kalıcı verme gibi saçtaki kimyasal uygulamalar, çoğu zaman alkali bir tortu bırakarak saçın pul ve lif tabakalarında yıpranma meydana getirir. Bu da saçta esneklik kaybına neden olur. Dolayısıyla saç kırılmasına, tellerinin uçlarının çatallaşmasına yol açar. Onun için bir şampuanın durulama, canlandırma malzemesinin pH derecesi saçın normal asit-alkali dengesinin korunması, düzeltilmesi konusunda önemli olabilir.

Uygun Şampuan Seçimi

Saç tipine uygun olmayan şampuan saça zarar verebilir. Uygun olan şampuanı ise denemeler sonucunda bulabilirsiniz. Sürekli aynı şampuanın kullanılması o şampuanın etkisini azaltmaktadır bu yüzden sürekli aynı şampuanı kullanmak yerine sık sık farklı şampuanları deneyebilirsiniz. Bunların yağlı, kuru, boyalı saçlar için kremli, kremsiz olanları vardır. Kuru saçlara yağ temin eden, yağlı saçların fazla yağını alan ve boyalı saçların rengini koruyan maddeler içermelidir. Yağlı saçlar için genelde limonlu şampuanlar, kuru saçlar için ise yağ içerikli şampuanlar kullanılır. Değişik yapıdaki şampuanlar arasında lanolinli, lesitinli, poli peptit ve aminoasitli, kininli, yumurtalı, ardıç katranlı, badem ve Hint yağlı tipleri vardır.

Saçtaki sebum maddesini yıkama sonrasında hemen yok etmesi şampuandan beklenmemelidir. Saç sık yıkanmamalı ancak ihtiyaç hissedildiğinde yıkanmalıdır. Şampuan az kullanılmalı ve ikinci yıkamaya gerek duyulursa kullanılmalıdır. Şampuanlar yoğun yapıda oldukları için saçtan kolay arındırılamamaktadır. Mutlaka sulandırılarak kullanılmalıdır.

Saç, şampuanla ya da sabunla yıkandıktan sonra donuk, rengi gitmiş bir hal alır. Bundan dolayı son durulama suyuna kesinlikle asitli maddeler (sirke, limon) katmaya özen gösterilmedir. Çünkü asitli çalkalamalar (sirke, limon) şampuan atıklarını arındırıp suyun kirecini kırarak saça yumuşaklık ve parlaklık verecek hemde saç ve saçlı derinin pH’ını normal seviyeye getirecektir. Ayrıca protein çöküşünü ve saçtaki aminoasit kaybını engelleyecektir ve açık kütikül pulcuklarını kapatacaktır.

Şampuanlar genelde yüzey etkin içerir. Böylece ıslatıcı, emülsiyon yapıcı ve köpük temin edici özellikleri vardır. Katyonik yüzey etkin maddeler köpük temin edici, temizleyici özellikleri yanında, negatif yük taşıyan keratinle, pozitif yük taşımaları dolayısı ile birleşirler ve saç üstünde koruyucu bir örtü oluşturur. Böylelikle saçın yapısının bozulmamasını sağlar. Bunlar sert temizleyici olup deri üstünde alkali etki gösterir.

Anyonik yüzey etkin maddeleri temizleme özellikleri iyidir ve yağsızlandırma etkisi formülasyonuna göre değişir. Bunlar yumuşak temizleyicidir ve deri ile uyumludur. En önemli madde ‘sodyum lauril sülfat’(SLS)tır. Bu su sertliğinden bağımsız olarak kusursuz temizleme özelliği sağlamakta olan, çözünen, yüksek köpük oluşturucu özelliktedir. Son zamanlarda ‘amonyum lauril sülfat’ kullanılmaya başlandı. Bu SLS’nin tüm özelliklerine sahip olmakla beraber saçlı deri ile daha uyumludur ve saçtan daha kolay uzaklaştırılır.

Noniyonik yüzey etkin maddelerinin de iyi temizleme özellikleri vardır. Bunlar saçı güneş, deniz suyu, kum ve tuzun zararlı etkilerinden korumak için tercihen (aminoasitler ve polipeptidler) ilave edilir. Şampuanlarda zengin kararlı, kremsi köpük oluşturur ve diğer yüzey etkin maddelerin irritan etkilerini azaltır.

Şampuanın formülasyonunu şunlar oluşturur:

  • Birincil yüzey etkin madde (temizleyici)
  • İkincil yüzey etkin madde (köpük arttırıcı)
  • Kıvam verici
  • Sertleştirici hacim arttırıcı
  • Renk verici
  • Opaklaştırıcı (sedefli beyaz parlaklığı)
  • Koruyucu

Yüzey Etkin Maddeler Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Yüzey-Etkin-Maddeler-Nelerdir-Ne-İşe-Yararlar

Yüzey etkin maddeler sulu maddelerle yağlı maddeleri bir arada tutan maddelere denir. Yağı çözen bulunduğu ortamdan çekip çıkartan özelliğe sahip olduğu için kozmetiklerde temizleyici (deterjan) olarak kullanılır. Bu maddeler aynı zamanda ıslatıcı maddelerdir. Bu etkilerinden dolayı saç boyalarının içinde kullanılır. Boyaların köpürmesi bu yüzdendir. Temizleyicilerde (deterjan) olduğu gibi köpük oluşturur, emülsiyon sistemlerini oluşturur. Parfüm ve koku verici maddelerin suyun içinde çözünmesini sağlar.

Deri Üzerindeki Etkileri

  • Derinin kurumasına, çatlamasına ve pul pul kalkmasına neden olur.
  • Temizleyici maddelerde fazla miktarda yüzey etkin maddeler olduğu için cilde zarar verir. Hassaslaştırıcı, tahriş edici, şişme etkileri vardır. Ayrıca ciltteki yağı kaldırma ve su dengesini bozması açısından irritan etkiye sahiptir.
  • Bir grup yüzey etkin maddeler (özellikle katyonik yapıdakiler) zararlıdır ve protein yapısına yapışır. Bunun sonunda deride alerjiye neden olur. Bunlar ağız içi ve göz mukozasına değmemelidir. (Katyonikler, antibakteriyel etkisinden dolayı yüz jellerinde, deodorantta, diş ürünlerinde, saç ürünlerinde kullanılır.)