Sabit ve Değişken Nedir?

Sabit ve Değişken Nedir?

Şubat 6, 2018 2 Yazar: dilimiz

Bilgisayarlar problemleri çözmek için süreç boyunca sabit ve değişken olarak adlandırılan verileri kullanır.

Sabit” olarak tanımlanan veriler problemin çözüm süreci boyunca asla değişmeyen değerlerdir. Sabit değerler sayısal, karakter ya da özel semboller olabilir. Bu durumda bu değere bilgisayarın hafızasında bir yer ayrılır ve bir isim verilir. Program çalıştığı sürece bu değer kendisine verilen isim ile çağrılır ve değeri asla değiştirilemez. Örneğin, pi değeri değişmeyen bir değer olacağı için sabit olarak tanımlanmalıdır.

Değişken - Veri İlişkisi
Değişken – Veri İlişkisi

Bu durumun tam tersi şekilde bir “değişken” tanımlandığında değeri, program çalıştığı sürece değişebilir. Değişkenlere taşıdığı değerleri ifade eden isimler verilir, bu şekilde belirleyici özellikleri de oluşur. Programcılar çözüm sürecinde ihtiyaç duyulan her bir değişkene ayrı bir isim vermelidir. Böylece bilgisayar bu ismi, ilgili değeri hafızada bulmak için kullanır. Değişken, farklı veri türlerinde olabilir ancak ismi, içerdiği değer ile tutarlı olmalıdır. Örneğin fiyat isimli bir değişenin içerisinde 50 değeri atanmış olabilir, program çalıştığı süre içerisinde bu değer değişebilir ancak değişkenin ismi hiçbir zaman değişmez.

Değişkenlere isim verirken ve bunları kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır:

  1. Değişkene içerdiği değer ile tutarlı isimler veriniz.
  2. Değişkenlere isim verirken boşluk kullanmayınız.
  3. Değişkenlere isim verirken bir karakter ile başlayınız.
  4. Matematiksel semboller kullanmamaya dikkat ediniz.

Aşağıda “Doğru” ve “Yanlış” olarak kullanılmış değişken isimleri yer almaktadır:

YanlışDoğru
1 Sayısayi 1
Okul No.okulNo
Soru?soru
“Doğru” ve “Yanlış” olarak kullanılmış değişken isimleri

Değişken isimleri konusunda aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

  • Bazı platformlar desteklemediği için Türkçe karakter kullanımı tavsiye edilmez.
  • Programlama dillerinde kullanılan komut isimleri değişken olarak kullanılamaz. Çok bilinenleri; if, for, while, else, do, int, vb.
  • Değişken isimlendirmelerinde boşluk karakteri yerine alt çizgi ( _ ) karakteri kullanılabilir ancak değişken isimlendirmede genellikle küçük harfle başlanır ve ikinci bir kelime yazılacaksa ilk kelimenin hemen ardından büyük harfle devam edilir. Buna “Camel Karakter” kullanımı denir. Örnek: tcKimlikNo
  • Özel karakterler değişken isimlerinde kullanılamaz (*,/, -,+, #,%,&,(,=,?,$,[,{ gibi…).

Kısaca özetlersek; Sabit, problemin çözüm süreci boyunca asla değişmeyen veri değerleri, değişkenler ise girdiğimiz değerleri alan veya programın çalışmasıyla bazı değerlerin atandığı veri tutucular olarak tanımlanabilir.

Sabit ve Değişkenler – Bilişim Teknolojileri Dersi