Oluş fiilleri örnekleri – kelime ve cümle örneği

Oluş fiilleri örnekleri – kelime ve cümle örneği

Ekim 14, 2019 3 Yazar: dilimiz

Oluş fiilleri varlıklarda kendiliğinden oluşan değişikliği ifade etmektedir. Oluşumu sürecinde herhangi bir etki altında kalmamaktadır. Oluş fiili söz konusu ise, yaşanmış nesne etkileşiminin istem dışı oluştuğunu anlayabiliriz.

Oluş fiilleri zamanla ortaya çıkmış olan durumları ifade etmektedir. Yani belirtilen eylemin gerçekleşmesi için bir sürenin geçmesi gereklidir. Oluş fiilleri “onu” kelimesini önüne almaz ve “neyi, kimi” sorularına cevap vermezler.

Oluş fiilleri ve örnekleri

Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Oluş fiili nedir? sorusunun kısaca verilmiş bir cevabını okudunuz yukarıda. Ancak detaylıca ve kapsamlıca verilebilecek bir cevap konunun daha kapsamlı olarak anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu anlamda konunun daha iyi idrak edilmesi için aşağıda oluş fiilleri için video anlatımı da yer almaktadır.

Kısa örnekler

Oluş fiillerine kısaca örnek verirsek; acıkmak, bayatlamak, büyümek, çürümek, hastalanmak, kararmak, kızarmak, küflenmek, olgunlaşmak, paslanmak, pişmek, soğumak, solmak, uzamak, yaşlanmak, yeşermek, zayıflamak gibi örnekleri sıralayabiliriz.

Kapsamlı örnekler

Yukarıda gördüğünüz kısa örnekleri biraz daha açmak istedim. İlk 3 örnek için birer senaryo ve karşıt durum belirtirsek sanırım konu çok daha ne t ve belirgin bir hale gelecektir.

 1. Çürümek: Burada çürümek eylemi ile çürümenin zamana yayılmış kendiliğinden meydana gelmiş bir eylem olduğuna vurgu yapılmaktadır. Eğer herhangi bir anlık müdahale ile bir meyve, sebze yada herhangi bir nesneyi çürütürseniz bu “oluş fiili” olarak adlandırılamaz.
 2. Acıkmak: Bu daha açık bir “oluş fiili örneği” olacak şöyle ki; Tok bir karınla güne başladıktan sonra çalışır, efor ve kalori tüketirsiniz. Bunun arkasından açlık hissi kendisini gösterir. Dikkat edelim biz acıkmak için hiçbir şey yapmadık ancak acıkma hissi kendiliğinden oluştu. Ancak bu duruma tam zıt olarak doymak hissini gösterdiğimizde ise kendi isteğimiz ve müdahalemiz ile karnımızı doyurabiliyoruz.

Bu noktada acıkmak bir “oluş fiili örneği” olabilir. Doymak ise oluş fiili örneği değildir. Aralarında ki başlıca ve en önemli farkı sanırım anlatabildim.

Oluş fiilleri örnekleri video anlatım

Oluş fiili ile ilgili 10 örnek cümle

 1. Metal olan eşyaları paslanmıştı.
 2. Evimizin boyaları solmuştu.
 3. Pasta bayatlamıştı.
 4. Ağaçlar yeşermişti.
 5. Saçlarım uzamıştı.
 6. Kar uzun süre yağmadı.
 7. Yel esmiyordu.
 8. Evlerimiz soğuyordu.
 9. Adam ölmüştü.
 10. Boyum çok uzamıştı.

Burada “10 tane oluş fiili cümleleri” oluşturup, örnek olarak yazdım. Buraya kadar okuyarak geldiysen öncelikle teşekkürler. Ayrıca Oluş fiilleri örnekleri başlıklı bu yazımı beğendiysen paylaşmayı ve arkadaşlarına sitemizi önermeyi unutma.

Sıkça Sorulanlar

Yaşamak Oluş Fiili mi?

Yaşamak kelimesi, oluş bildiren bir fiildir. Oluş fiillerinde kendiliğinden gerçekleşme ve isteğimiz dışında oluşma anlamı vardır. Yaşamak, kendiliğinden gerçekleşen bir olaydır.

Ölmek Oluş Fiili mi?

Ölmek kelimesi, oluş bildiren bir fiildir. Oluş fiillerinde kendiliğinden gerçekleşme ve isteğimiz dışında oluşma anlamı vardır. Ölmek, kendiliğinden gerçekleşen bir olaydır.

Acıkmak Oluş Fiili mi?

Acıkmak kelimesi, oluş bildiren bir fiildir. Oluş fiillerinde kendiliğinden gerçekleşme ve isteğimiz dışında oluşma anlamı vardır. Acıkmak, kendiliğinden gerçekleşen bir olaydır.

Pişmek Oluş Fiili mi?

Pişmek ile pişirmek fiilleri arasında ki farkı hesaba kattığımız zaman “Pişmek” oluş fiili olarak tanımlanabilir.

Uyumak Oluş Fiili mi?

Uyumak oluş değil “Durum Fiilidir.” Durum fiilleri öznenin kendi isteği ile gerçekleştirdiği ve hala faal olduğu durumu anlatan fiillerdir.

Ağlamak Oluş Fiili mi?

Ağlamak oluş değil “Durum Fiilidir.” Durum fiilleri öznenin kendi isteği ile gerçekleştirdiği ve hala faal olduğu durumu anlatan fiillerdir.

Hastalanmak Oluş Fiili mi?

Hastalanmak kelimesi, oluş bildiren bir fiildir. Oluş fiillerinde kendiliğinden gerçekleşme ve isteğimiz dışında oluşma anlamı vardır. Hastalanmak, kendiliğinden gerçekleşen bir olaydır.

Soğumak Oluş Fiili mi?

Soğumak kelimesi, oluş bildiren bir fiildir. Oluş fiillerinde kendiliğinden gerçekleşme ve isteğimiz dışında oluşma anlamı vardır. Soğumak, kendiliğinden gerçekleşen bir olaydır. Soğumak ile Soğutmak fiillerini birbirine karıştırmamak lazım.