Oluş fiilleri örnekleri – kelime ve cümle örneği

Oluş fiilleri örnekleri – kelime ve cümle örneği

Oluş fiilleri varlıklarda kendiliğinden oluşan değişikliği ifade etmektedir. Oluşumu sürecinde herhangi bir etki altında kalmamaktadır. Oluş fiili söz konusu ise, yaşanmış nesne etkileşiminin istem dışı oluştuğunu anlayabiliriz.

Oluş fiilleri zamanla ortaya çıkmış olan durumları ifade etmektedir. Yani belirtilen eylemin gerçekleşmesi için bir sürenin geçmesi gereklidir. Oluş fiilleri “onu” kelimesini önüne almaz ve “neyi, kimi” sorularına cevap vermezler.

Oluş fiilleri ve örnekleri

Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Oluş fiili nedir? sorusunun kısaca verilmiş bir cevabını okudunuz yukarıda. Ancak detaylıca ve kapsamlıca verilebilecek bir cevap konunun daha kapsamlı olarak anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu anlamda konunun daha iyi idrak edilmesi için aşağıda oluş fiilleri için video anlatımı da yer almaktadır.

Kısa örnekler

sarar(mak), karar(mak), morar(mak), küflen(mek), kızar(mak), bayatla(mak), paslan(mak), uza(mak), büyü(mek), sol(mak), acık(mak), ağar(mak), zayıfla(mak), eri(mek), olgunlaş(mak), çürü(mek), yeşer(mek), hastalan(mak), körel(mek), piş(mek), soğu(mak)

https://www.turkdilbilgisi.com/fiiller/fiil-nedir-fiil-cesitleri.html

Kapsamlı örnekler

Yukarıda gördüğünüz kısa örnekleri biraz daha açmak istedim. İlk 3 örnek için birer senaryo ve karşıt durum belirtirsek sanırım konu çok daha ne t ve belirgin bir hale gelecektir.

 1. Çürümek: Burada çürümek eylemi ile çürümenin zamana yayılmış kendiliğinden meydana gelmiş bir eylem olduğuna vurgu yapılmaktadır. Eğer herhangi bir anlık müdahale ile bir meyve, sebze yada herhangi bir nesneyi çürütürseniz bu “oluş fiili” olarak adlandırılamaz.
 2. Acıkmak: Bu daha açık bir “oluş fiili örneği” olacak şöyle ki; Tok bir karınla güne başladıktan sonra çalışır, efor ve kalori tüketirsiniz. Bunun arkasından açlık hissi kendisini gösterir. Dikkat edelim biz acıkmak için hiçbir şey yapmadık ancak acıkma hissi kendiliğinden oluştu. Ancak bu duruma tam zıt olarak doymak hissini gösterdiğimizde ise kendi isteğimiz ve müdahalemiz ile karnımızı doyurabiliyoruz.

Bu noktada acıkmak bir “oluş fiili örneği” olabilir. Doymak ise oluş fiili örneği değildir. Aralarında ki başlıca ve en önemli farkı sanırım anlatabildim. Bu konuyu faydalı bulduysan teşekkür için paylaşmayı ve dilimiz.gen.tr yi arkadaşlarına tavsiye etmeyi unutma.

Oluş fiilleri video anlatım

Oluş fiilleri örnekleri video anlatım

Oluş fiili ile ilgili 10 örnek cümleler

 • Metal olan eşyaları paslanmıştı.
 • Evimizin boyaları solmuştu.
 • Pasta bayatlamıştı.
 • Ağaçlar yeşermişti.
 • Saçlarım uzamıştı.
 • Kar uzun süre yağmadı.
 • Yel esmiyordu.
 • Evlerimiz soğuyordu.
 • Adam ölmüştü.
 • Boyum çok uzamıştı.

Burada “10 tane oluş fiili cümleleri” oluşturup, örnek olarak yazdım. Buraya kadar okuyarak geldiysen öncelikle teşekkürler. Ayrıca Oluş fiilleri örnekleri başlıklı bu yazımı beğendiysen paylaşmayı ve arkadaşlerına sitemizi önermeyi unutma.