Nasıl Para Biriktirilir Tasarruf Edilir?

Nasıl Para Biriktirilir Tasarruf Edilir?

Ekim 4, 2019 2 Yazar: Recep Bayoğlu

Tasarruf etmek ve para kazanmak ne alaka diyebilirsiniz. Anlatayım;

Para kazanmak sadece bir mal veya emek karşılığında aldığınız ücretten ibaret değildir. Cebinizde ki parayı düzenli harcamakta bir para kazanma yöntemidir. Hatta bana sorarsanız en önemli yöntem budur. Peki tasarruf edelim de bunun bir yolu yordamı var mı? diye soranlar okumaya devam!

Bu yazıda size tasarruf etmenin yollarını anlatmayacağım çünkü her insan parasını harcadığı, hayatında ki gereksiz harcamaları aslında biliyor ve bildiği halde bu harcamalara devam ediyordur.

Misal sigara kullanımı israfın babasıdır. Her gün 10 Tl’yi rulo yapıp ucunu tutuşturuyoruz ve dumanını havaya üflüyoruz (Ben de kullanıyorum ) bu eleştiri hepimiz içindi.

Bu sadece bir örnek ve bunun gibi niceleri var. Hepimiz kendi hayatımızda ki gereksiz harcamaları belirlemek için ilk olarak bir gelir gider tablosu oluşturmalıyız . İlk etapta tüm harcamalarınızı yazamayabilirsiniz ancak aklınıza hiç düşünmediğiniz harcamalar zamanla gelecek ve tabloya ekleyeceksiniz bunu yaptığınız zaman aslında ne kadar müsrif olfuğunuzu anlayacaksınız.

Gelir Gider Tablosu Neden Gerekli?

Söz uçar yazı kalır demiş atalarımız, bu laf boş değil kardeşim yazarsan daha planlı olursun ve yazdıklarını unutma lüksün yoktur. İstediğin zaman bakıp alacağını vereceğini ve cebinde ne kadar kalacağını görürsün bu da senin paran kadar gezmeni, paran kadar yemeni ve paran kadar konuşmanı (Cep Telefonu 🙂 sağlar.

Tasarruf Nedir?

Tasarruf anlamı bakımından paranızı idareli harcamanız demektir, bunu uzun uzadıya açıklamaya gerek yok bence çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi aslında hepimiz neden tasarruf edebileceğimizi ve gereksiz harcamalarımızı biliyoruz. Aslında tek yapmamız gereken kontrollü harcama yapmak ve yaptığımız harcamaların gerçekten faydalı ve gerekli şeylere yapılmış olması gerekiyor, bunu sağlayabildiğimiz zaman tasarruf etmiş oluruz.

Tasarruf nasıl yapılır? Tükettiklerimizi göz önüne alalım örneğin evimizde iş yerimizde kullandığımız aydınlatma giderimiz var.

Aydınlatmada Tasarruf Etmek İçin Ne Yapmalıyız?

Aydınlatma konusunda tam teferruatlı bir tasarruf için ilk yapmamız gereken “gereksiz ise söndür” mantığına sadık kalmaktır. Mutfakta oturuyorsan salonun aydınlanmasına gerek yoktur, bunu kendimize empoze ettikten sonra sıra gerekli olarak yapılan aydınlatmadan tasarruf etmeye geliyor bunun için tüm ampulleri tasarruflu ampul ile değiştirmeliyiz. Aydınlatmada niçin tasarruf etmeliyiz? diye düşünmeyin eğer tasarruf ederek hayattan kar etme hedefiniz var ise sadece aydınlatma değil her şeyden tasarruf etmeliyiz.

Evimizde kullandığımız beyaz eşyaları seçerken de kaliteden ödün vermeden yüksek tasarruflu elektronik eşyalara yönelmeliyiz, tüm elektronik eşyalarda bir enerji etiketi yer alır bu etiketlerin a+++ olmasına özen göstermeniz demek, elektrik kullanımından tasarruf etmeniz demektir.

Peki a+++ ne kadar tasarruf sağlar? Aşağıda hangi enerji sınıfının ortalama ne kadar enerji tükettiğini görebilirsiniz.

  • A++ enerji sınıfında bir buzdolabı günde 0.5 kw elektrik harcar.
  • A+ enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.1 kw, senede 300 kw enerji harcar.
  • A enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.5 kw elektrik harcar.
  • B sınıfı bir buzdolabı ise günde 1.7 kw elektrik harcar.

Yukarıda verdiğimiz tasarruf örnekleri bu işin devede kulak kısmı siz tasarruflu yaşamaya başladığınız zaman çok daha etkin tasarruf yöntemleri hayatınıza kendiliğinden girmiş olacaktır zaten. Tasarruf etmek ne demek? Tasarruf nasıl yapılır? gibi sorulara takılmadan aslında çok iyi tasarruf ettiğinizi fark edersiniz. Tasarruf ile ilgili yapılabilecek her şeyi yaparken, keyifli bir yaşam için bir takım harcamalara da yer verin. Bu hem mutlu olmanıza hem tasarruf etmenize olanak verir.