KELİMELİK Nedir? Nasıl Oynanır?

KELİMELİK Nedir? Nasıl Oynanır?

Ağustos 25, 2018 0 Yazar: Recep Bayoğlu

Kelimelik karşılıklı iki kişinin sıra ile oynadığı bir kelime türetme oyunudur. Oyunda alfabemizdeki 29 harf ve 2 adet de bu harflerden herhangi biri yerine kullanabileceğiniz Joker harf bulunmaktadır. Joker harfler dışındaki tüm harflerin bir puan değeri vardır. Sıra kendisinde olan oyuncu elindeki harfleri en fazla puan alacak şekilde oyun tahtası üzerinde yatay veya dikey olarak yerleştirerek kelime türetir. Oluşturulan kelimelerin yukarıdan aşağıya ve soldan sağa anlamlı olmaları gerekmektedir.

Kelimelik 15×15 hücrelik bir oyun tahtası üzerinde oynanır. Oyunda toplam 100 adet harf bulunmaktadır. Yerdeki taşlar bitene kadar oyunculara her tur 7 adet harf verilir. Yerdeki harfler bittikten sonra elindeki harfleri de bitiren oyuncu ile birlikte oyun biter. Toplamda en fazla puanı sahip oyuncu galip sayılır.

Oyunda tur süreleri oyuncuların insiyatifine bırakılarak oldukça geniş tutulmuştur. Bu şekilde günlük işlerinizden artan vakitlerde oyuna girip rahat rahat oyunu oynayabilirsiniz. Seri biçimde oyun oynamak isteyen oyuncular içinse aynı anda 20 kadar oyun açma seçeneği ve “Seri Oyun” denilen bir oyun türü de bulunmaktadır.

Kelimelik

Kelimelik oyununda hangi harften kaç tane olduğu konusunda bilgi edinmek için aşağıda ki bağlantıya göz atabilirsiniz. https://tekno365.com/737/kelimelikte-hangi-harften-kac-tane-var
Oyunda toplam 100 adet harf bulunmaktadır. Yerdeki taşlar bitene kadar oyunculara her tur 7 adet harf verilir. Yerdeki harfler bittikten sonra elindeki harfleri de bitiren oyuncu ile birlikte oyun biter. Toplamda en fazla puana sahip oyuncu galip sayılır.
Karşılıklı olarak arka arkaya dört pas yapılırsa oyun sona erer. Bu senaryoda oyunu kazanan kişi en fazla puana sahip olan taraf olacaktır.
Oyunda yüksek puan almak için yapılması gereken en iyi hamle oyun tablosunda çeşitli yerlerde yer alan H2, H3 yada K2, K3 gibi harf puanlarını katlayan noktalara doğru hamleleri yapmaktır.
Kelimelik oyununda harf değiştirme hilesi diye bir hile bulunmuyor. Sadece pro üyeliği hile ile ücret ödemeden alabilme imkanınız var.
Kelimelik oyununda joker harf isteğe bağlı olarak alınamamaktadır. Jokerin size gelmesi tamamen oyunda ki şansınızın yaver gitmesine bağlıdır.
Oyunda sohbet geçmişini maalesef göremezsiniz. Oyun bu işlem için herhangi bir imkan sunmamaktadır.
Kelimelik oyununda daha uzun ve yüksek puanlı kelimeler üretebilmek için telefonunuzun uygulama marketinden kelime makinası uygulamasını indirebilir ve kullanabilirsiniz.
Oyunda eğer kişileri arkadaş olarak kaydetmişseniz arkadaşlar listesinden bulabilirsiniz. Bunun dışında eğer bulmak istediğiniz kişinin kullanıcı adını biliyorsanız doğrudan o kullanıcıya oyun teklifi iletebilirsiniz.