Kaza Kusur Oranı Nedir & Nasıl İtiraz Edilir?

Kaza Kusur Oranı Nedir & Nasıl İtiraz Edilir?

Aralık 31, 2021 0 Yazar: dilimiz

Kusur Oranına İtiraz

Trafik kazalarının çoğu ihmal veya trafik kurallarının ihlali sonucu meydana gelmektedir. Kazaya karışan sürücüler, yaşadıkları ve sadece maddi hasara yol açan kazaları kaza raporu ile polise bildirmeden sorunu çözebilirler. Anlaşılır bir şekilde kaleme alınması gereken bu rapor üzerinde bazen iki taraf anlaşmaya varamaz. Bu durumda polis veya jandarma aranarak şirketlerine rapor verilir. Bu durumda polis veya jandarma tarafından yapılan tutanak geçerlidir. Kazaların sıklığını belirlemek için kaza tutanağı olması önemlidir ve kazaya karışan her iki sürücü de bu raporu imzalamalıdır.

Kusurlu taraf belirlendikten ve kusur dağılımı yapıldıktan sonra kusurlu olan taraf veya her iki taraf da kusur oranına itiraz edebilir. Bu işlem için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

  • Kusur oranları belirlendikten sonra 5 iş günü içerisinde itiraz hakkınızı kullanıp sigorta şirketine başvurarak itiraz etmeniz gerekmektedir.
  • Kusur oranına itirazlar sadece sürücüler tarafından yapılmaz. Sigorta şirketi Tramer’in belirlediği kusur oranını kabul etmezse tutanak değerlendirme komisyonuna dönebilir.
  • Her iki durumda da Tutanak Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilen kusur sıklığının dağılımına ilişkin nihai karar burada tamamlanır. Komisyonun kararı neticesinde tazminat ödemeleri yasal olarak 8 iş günü içerisinde yapılmaktadır.

Kusur Oranı Hesaplama

Trafik kazası kusur oranı, yapılan kazada tarafların sorumluluk düz neteyi anlamı taşımaktadır. Bu oran neticesinde hangi tarafın daha fazla kusurlu olduğu belirlenmektedir. Kusur oranınızı hesaplamak için “burada” bulunan kusur oranı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Kusur Oranı Sorgulama

Kazadan sonra kaza tarafları tarafından doldurulan kaza keşif raporları sigorta şirketlerinin hasar bölümüne iletilir. Sigorta şirketleri, tutanak ve fotoğrafları elektronik ortamda en geç takip eden iş günü sonuna kadar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM) iletir. Gerekli prosedürler uygulanır ve dosya işlemi tamamlandıktan sonra, cep telefonu veya e-posta yoluyla sigortalıya dosyanın sonuçlandığı bildirilir. Kusur oranı sorgulama ve konu hakkında detaylı bilgi için “buraya” bakabilirsiniz.

Kusur Oranına İtiraz Dilekçesi

Kusur oranı itiraz dilekçesi öncesinde bilinmesi gereken en önemli konu bu dilekçenin kesinlikle yetkin kişiler tarafından oluşturulması gerektiğidir. Neden ve niçin itiraz ettiğinizi bilmeden, gerçeği yansıtmayan ve hukuki dayanağı olmayan gerekçeler ile hazırlanan bir dilekçe faydadan çok zarar getirir. Buradan dilekçe örneğini edinebilirsiniz, ancak bu işi yetkin bir kişi yapsın diyorsanız kesinlikle Trafik Güvenliği Uzmanı Ahmet Merkepçi ile iletişime geçmelisiniz.