İbn-i Sina Kimdir? Hayatı

İbn-i Sina Kimdir? Hayatı

Bu biyografide İbn-i Sina Kimdir? Eserleri nelerdir? gibi bilgilere yer verilmiştir. İbn Sina’nın hayatı ve bıraktığı eserler ile alakalı detaylı bilgilere ulaşmak için yazıyı detaylı okumanızı öneririm.

Kısaca Konu Başlıkları

İbn-i Sina Hayatı

İbn-i Sina (980-1037), Buhara yakınlarındaki Afşana köyünde(günümüzde Özbekistan sınırlarında) 980 yılında dünyaya gelmiş ve Hamedan şehrinde (günümüzde İran sınırlarında) 1037 tarihinde vefat etmiştir. Orta Çağ’ın en büyük tıp uzmanı olup fizik, kimya, matematik, felsefe ve müzik gibi bilgi ve becerinin çeşitli alanlarında önemli çalışmalar yapmıştır. Tıp ve felsefe alanlarına ağırlık verdiği farklı alanlarda 200 kitap yazmıştır.

Batı’da Orta Çağ Modern Biliminin kurucusu ve hekimlerin önderi olarak bilinir ve Avicenna veya Büyük Üstat isimleri ile tanınır. Tüm eserleri Batı dillerine çevrilmiş ve uzun süre okutulmuş en meşhur İslam hekimidir. Tıpla ilgili birçok eser kalem almıştır; bunlar arasında özellikle kalp-damar sistemi ile ilgili olanlar dikkat çekmektedir ancak adıyla özdeşleşmiş ve Batı ülkelerinde 16. yüzyılın, Doğu ülkelerinde ise 19. yüzyılın başlarına kadar temel eser olarak okutulmuş olan El-Kanun fi’t-Tıb (Tıbbın Kanunu) adlı eseri ile ünlenmiştir.

İbn-i Sina Eserleri

Beş kitaptan oluşan bu ansiklopedik eserin birinci kitabı anatomi ve koruyucu hekimlik, ikinci kitabı basit ilaçlar, üçüncü kitabı patoloji, dördüncü kitabı ilaçlarla ve cerrahi yöntemlerle tedavi ve beşinci kitabı çeşitli ilaç bileşimleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler vermektedir. İbn Sina’nın eserleri incelendiğinde konuları sistematik bir biçimde incelediği görülür. Tarihte ilk defa tıp ve cerrahiyi iki ayrı disiplin olarak değerlendiren İbn Sina, cerrahi tedavinin sağlıklı olarak yürütülebilmesi için anatominin önemini özellikle vurgulamıştır.

Hayati tehlikenin çok yüksek olmasından dolayı pek gözde olmayan cerrahi tedavi ile ilgili örnekler vermiş ve ameliyatlarda kullanılmak üzere bazı aletler önermiştir. Kemik, kalp, böbrek sistemi, mikroorganizmalar ve koruyucu hekimlik üzerinde çalışmıştır. Şeker hastalarının idrarına geçen şekeri daha o çağda fark etmiştir. Kanın gıda taşıyan sıvı olduğunu ilk yazan, menenjit hastalığını ilk anlatan, karaciğer iltihabından ve peritonitten (karın zarı iltihabı) söz eden, hastaların bedenlerini parmakla bastırarak muayene etmenin öncülüğünü yapan da İbn Sina’dır.

Göz ile de ilgilenmiş, üst göz kapağının dışa dönmesi, sürekli beyaz renge veya kara bakmaktan meydana gelen kar körlüğü gibi daha önce söz edilmemiş hastalıklar hakkında da ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştur. Yiyeceklerin ve içilen suyun sağlıklı olmasının önemini, beden ve ruh sağlığını korumak için yapılması gerekenleri sıralamıştır. Bitkilerden ilaç hazırlamış ve bizzat hastalarına uygulamıştır.