Göz seğirmesi nedenleri ve tedavisi – Nasıl geçer

Göz seğirmesi nedenleri ve tedavisi – Nasıl geçer

Ekim 3, 2019 0 Yazar: Recep Bayoğlu

Göz seğirmesi göz kapaklarının istemsiz bir şekilde açılıp kapanması ya da tam açılıp kapanmasa bile, göz kapağının sürekli bir hareket, titreşim halinde olmasıdır. Göz kapağını açmayı ve kapatmayı sağlayan bir kas grubu vardır. Bu kasların hareketini bir takım sinir sağlar. Bu sinirlerde herhangi bir iltihaplanma olursa göz kapaklarında göz seğirmesi dediğimiz istemsiz hareketler ortaya çıkabilmektedir.

Göz Seğirmesinin Nedenleri?

Farklı nedenlerden meydana gelebilecek olan bu kısmen rahatsız edici durumu yaşadığımızda karşımızda bulunan insanların gözümüzde ki titreşimi gördüğünü yada bu seğirmenin insanların dikkatini çekebileceğini düşünürüz.

Ancak durum tam olarak öyle değil, aslında gözümüzdeki titreme çok çok küçük düzeyde olmasına rağmen biz onu olduğundan daha büyük olarak algılarız. Bu da herkesin bizim gibi algıladığını düşünmemizi sağlıyor. İçiniz bu konuda rahat olsun göz seğirmesi durumunu yakın mesafeden çok dikkat edilmedikçe başkalarının anlama olasılığı düşüktür.

Peki, göz seğirmesi neden olur? Neden yaşarız bu rahatsız edici durumu? Başlıca nedenler uykusuzluk, yorgunluk öncülüğünde kendini gösterirken, tıbbi tedavi gerektiren durumlarda söz konusu olabilmektedir, bu nedenle göz seğirmesi yaşamanız halinde aşağıda listeleyeceğim buna neden olacak durumları gözden geçirmeye ve mümkün ise bir doktora danışmaya özen gösterin. Göz seğirmesinin nedenleri şunlardır;

  • Göz kapaklarında iltihaplanma
  • Göz kapaklarında başka bir hastalık
  • Gözde var olan bir hastalık
  • Gizli astigmat
  • Gizli hipermetrop
  • Aşırı yorgunluk
  • Stres
  • Aşırı sigara ve alkol kullanımı

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz seğirmesinin tedavisi, seğirmenin nedenine yönelik olarak yapılmaktadır. Göz seğirmesi göz kapaklarında iltihaplanma, gizli astigmat, gizli hipermetrop gibi durumlardan dolayı gelişebilir. Bu durumların kontrolü yapıldıktan sonra eğer gerekiyorsa iltihabın yok edilmesi ya da uygun bir gözlük reçete edilmesi ile göz seğirmesi geçirilir.

Aşırı uykusuzluk ve düzensiz uyku da göz seğirmesine neden olabilecek durumlardandır. Bu durumdaki göz seğirmelerinin ortadan kaldırılması için 1-2 gün düzenli ve yeterli uyku tedavi için yeterli olabilmektedir. Tabi her insan kendi hayatını en doğru şekilde bilmektedir.

Siz de yaşantınızı gözden geçirdiğiniz zaman eğer günün stresini vücudunuzdan boşaltmaya, vücudunuzu şarj etmeye yarayacak olan uykuyu ihmal ediyorsanız başlıca neden uykusuzluk olabilir. Diğer durumlar için yukarıda da belirttiğim gibi doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin, sağlıkla kalın.