Denetimli Serbestlik İhlali Af Kapsamında mı?

Denetimli Serbestlik İhlali Af Kapsamında mı?

24 Haziran seçimleri sonrasında Milliyetçi Hareket Partisinin öne sürdüğü af fikri halen tartışılmaktadır.

MHP’nin af taslağı yakın zamanda basında yer aldı. Öneriye göre genel bir af yerine ceza indirim ön planda. Af taslağında dikkat çeken diğer konu ise terör, cinsel ve kadına karşı işlenen suçların kapsam dışında tutulduğudur.

Ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin yani sıra denetimli Serbestlikte cezasını infaz eden hükümlüler de olası bir af veya ceza indiriminden faydalanabilecekler mi sorusunun yanıtını merak ediyorlar.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki gündemdeki ceza indirimi yasa tasarısında kapsam dışında tutulan suçlar haricinde herhangi bir detay bulunmuyor. Yani yasadan faydalanabilecek hükümlüler; açık cezaevi hükümlüsü, kapalı cezaevi hükümlüsü veya denetimli serbestlik hükümlüsü olarak sınıflandırılmıyor.

Denetimli serbestlik af ceza indirimi

Denetimli serbestlik af ceza indirimi

Kısaca Konu Başlıkları

Denetimli Serbestlik Tedbirlerini İhlal Edenler Aftan Yararlanabilir mi?

MHP’nin yasa teklifi kabul görürse Denetimli Serbestlik Tedbirini İhlal edenlerde ceza indiriminden faydalanabilecekler, ancak bu durum ihlali ortadan kaldırmayacaktır.

Örneğin 5 yıllık bir cezanın son 2 yılını denetimde geçirirken ihlal eden birisinin ceza indiriminden faydalandığını düşünelim. 5 yıllık bir ceza indirimi yatacağı tüm süreyi karşıladığı için kişi tahliye edilerek salıverilir, fakat daha uzun süreli bir cezada indirim yararın tamamını karşılamazsa hükümlü bakiye kalan cezayı infaz ettikten sonra tahliye edilerek salıverilir.

Denetimli serbestlik tedbirini ihlal etmiş olmak ceza indiriminden faydalanmaya engel değildir. Kanuna göre cezasının tamamını denetimde infaz ederken ihlal eden hükümlü, bakiye cezanın koşullu salıverme tarihine kadar kapalı kuruma alınır. Yani ceza indirim olsa dahi hükümlü koşullu salıverilme tarihine kadar kapalı kurumda cezasını infaz eder, hiçbir suretle açık ceza infaz kurumuna veya denetimli serbestlik kurumuna ayrılamaz.

Denetimli serbestlik ihlalinde ceza indirimi veya af konularında aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.