Çin Seddi Kimin Korkusundan Yapıldı?

Çin Seddi Kimin Korkusundan Yapıldı?

Haziran 10, 2018 0 Yazar: dilimiz

Çin Seddi konusunda araştırma yaparken Türk milletinin Çin Seddi konusunda cevabını en çok merak ettiği sorunun; “Çin Seddi Kimin Korkusundan Yapıldı” olduğunu gördüm.

Çin Seddi konusunda soruya cevap olacak detaylı bilgi içeren makaleye bir göz atalım:

Çin Seddi

Çin beylikleri arasındaki egemenlik mücadelesine karışan Hunlar, Çin toprakları üzerine akınlarını ve baskılarını karşı konulmayacak derecede artırdılar ve Çin’in bütün Kuzey eyaletlerini ele geçirdiler.

Çinliler, zamanın en mükemmel silâhlarına ve en hızlı hareket kabiliyetine sahip olan Hun akıncılarına karşı koyamadılar. Çin kralları, Hun akınlarını durdurabilmek için dünyanın hiçbir yerinde ve devletinde görülmemiş tedbirlere başvurdular.

Hun akınlarına karşı Çin Cao Krallığı’nın inşa etmeye başladığı surlar, Ts’in Krallığı zamanında tamamlandı (M.Ö.214) ve bugün görenleri hayretler içinde bırakan 2400 km. uzunluğundaki “Çin Seddi” meydana getirildi.

Öte yandan, aynı Cao Krallığı’nda Hun akınları yüzünden, , köklü reform hareketlerine girişilmek zorunda kalındı. Önce ağır savaş arabaları hizmetten kaldırıldı. Yerine Hunlarınki gibi manevra kabiliyeti yüksek atlı birlikler teşkil olundu. Ayrıca, askerlerin üzerinden hareketi engelleyen ipekli uzun elbiseler çıkarıldı. Bunun yerine Hun pantolonları, çizmeleri ve başlıkları (börk) giydirildi; belleri Hun kemerleri ile sıkıldı; hepsi Hun silâhları ile donatıldı ve Hun tarzında eğitimlere başlandı. Fakat Çin aldığı bütün bu tedbirlerle Hun akınlarını durduramadı.

Çin Seddi konusundaki bu makaleden de anlaşılacağı üzere Çin Seddi Türklerin ataları olan Hunlar’ın korkusundan yapılmıştır.

Kısaca Konu Başlıkları

Çin Hakkında Bilgi

Dünyanın gelecekteki tek süper gücü olarak nitelendirilen Ülkesi Çin, bilindiği gibi dünyanın en kalabalık nüfusuna sahiptir…

Çin Hakkında Genel Bilgi

Yaklaşık olarak 1,35 milyar nüfusa sahip olan Çin Nüfusu dünyanın 6/1’ini oluşturmaktadır. Bu kadar kalabalık bir nüfusa sahip olan Çin Hakkında bilgileri yazımızın başlığında belirttiğimiz Çin Hakkında Genel Bilgi adı altında siz değerli okurlarımıza önemli bilgiler paylaşacağız…

Nüfus olarak dünyanın en kalabalık ülkesi olmasına karşın yüz ölçümü bakımında dünyanın en büyük 3. Ülkesidir. Güneydoğu Asya’da yer alan Çinin başkenti Pekin’dir. Para birimi Yuan ve resmi dili Çince’dir.

Çin Halk Cumhuriyetinde bir dine mensup olmayan oldukça fazla insan olmakla birlikte en yaygın olan dinler arasında, Konfüçyüzm, Budizm ve Taoizm olarak görülmektedir…

Önemli ülkeler ile komşu olan Çin’in doğusunda Güney Kore, Kuzeybatısında Rusya, Kuzeyde Moğolistan, Güneybatıda Afganistan, Güneyde ise Hindistan gibi önemli ülkeler yer almaktadır. Bu denli önemli stratejik noktalar içerisinde yer alan Çin Halk Cumhuriyeti gelecekte özellikle ekonomik anlamda dünyanın tek süper gücü olacağı konuşulmakta…

Bu iddianın da gerçekleşme olasılığının bir hayli fazla olduğu şuan ki ekonomik göstergelerden de rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Buradan gençlerimize vereceğimiz en önemli tavsiye İngilizce öğrenmek yerine Çince Öğrenmenizdir. Bu durum İleride iş bulma konusunda hiçbir sıkıntıya düşmemenizi sağlayacaktır.

Çin Halk Cumhuriyetinin Yönetim Biçimi, Tek parti yönetimidir. Çin komünist partisi iktidarı tek başına elinde bulundurmaktadır. Xi Jinping devlet başkanlarıdır. Başbakan ise Li KeqiangLi Keqiang’dır.

23 Eyalet, 5 adet özerk bölge, 4 adet merkeze doğrudan bağlı şehir ve 2 adet geniş özerkliğe sahip bir idari yapıya ayrılmıştır Çin…

Çin’de muson iklimi görülmektedir. Ülkenin güneyinden kuzeyine doğru gidildikçe ekvatoral, tropik, astropikal, sıcak, ılıman ve soğuk iklim özellikleri görülmektedir. İklim çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir ülkedir.

Nüfus artış oranı %0,5 civarındadır. Bu artış oranının düşük olmasının en önemli sebebi hükumetin uyguladı tek çok politikasıdır. Okuma oranı %91 civarındadır.

Çin Hakkında Genel Bilgi başlığı altında paylaştığımız bu bilgiler ileride Çin’e gitmeyi düşünenler veya Çin ile ticari anlaşmalarda bulunmak isteyen okurlarımıza Çin ile ilgili genel bilgi edinmelerine olanak sağlamaktadır.

  • Çin seddi hangi iki ülke arasındadır?
  • Çin Seddi hangi ülkededir?
  • Çin Seddi hangi Türk devletinin saldırılarından korunmak için yapılmıştır?
  • Çin Seddi kaç km?
  • Çin Seddi kaç yılda yapıldı?
  • Çin Seddinde kaç basamak vardır?
  • Çin Seddi kaç yılda yapılmıştır?
  • Çin Seddi kaçıncı yüzyılda yapıldı?