Canonical URL Nedir, Nasıl Kullanılır?

Canonical URL Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kasım 2, 2019 0 Yazar: dilimiz

Hemen hemen her web sitesinin öğrenmek zorunda olduğu kavramlardan birisi de diyebiliriz. Web siteleri için bu derece kritik bir konu olduğunu yazımızın devamındaki açıklamalarımızı incelediğinizde daha iyi anlayacaksınız.

Bu yazımızda temel olarak Canonical URL kavramı nedir ve nerelerde nasıl kullanılır gibi konulara değineceğiz. Öncelikle kavramımızın ne olduğunu tanımakla işe başlayalım.

Bir web sayfasına birden fazla farklı URL tipi ile çoğu zaman erişmek mümkün. Bunlardan hangisinin standart (kemik) URL tipi olacağına karar verme işlemine Canonical URL denir.

  • http://www.site.com
  • http://www.site.com/
  • http://site.com
  • http://site.com/
  • http://www.site.com/index.php
  • http://site.com/index.php

Yukarıda örneğini verdiğimiz şekilde aynı içeriğe birden fazla farklı URL tipi ile giriş yapmak mümkün olabiliyor. Siz bunlardan bir tanesini standart bir URL tipi olarak kabul etmeli ve sayfaya nasıl girerse girsin arama motoru örümceklerinin hep bir sayfa tipini indekslemesini sağlamalısınız.

Canonical URL Nerede Kullanılır?

Kaynak kodları içerisine ana URL tipinizi Rel Canonical meta etiketi ile yazmanız gerekir. Diğer meta kodlarının hemen altına eklemeniz yeterlidir.

Bir örnek verelim:

Canonical URL kod kalıbımız: <link rel=”canonical” href=”#” />

Canonical URL Hangi Sayfalara Eklememiz Gerekir?

Tüm sayfalarınızın meta kodları içerisinde canonical url bilgisinin yer alması gerekir. Birçok web sitesinde karşılaştığımız hatalardan birisi de sadece ana sayfaya eklemek oluyor. Böyle bir durumda sadece ana sayfanızı koruma altına alırsınız, alt sayfalarınız yine duplicate content problemi ile karşı karşıya kalır.

SSL ve www Yönlendirmelerine Dikkat Edin

Eğer sitenizde www ibaresinin olmasını tercih etmiyorsanız tüm sayfalarınızı otomatik olarak www içermeyen haline yönlendirmelisiniz. Yönlendirmeyi yapmadan direk canonical kullanımı işinizi zorlaştıracaktır.

Bununla birlikte SSL kullanımı sonrasında http taleplerinizin tamamını https’e yönlendirmeli ve kaynak kodunuz içerisinde canonical URL adresinizi yayınlarken https olacak şekilde yayınlamalısınız. Çoğu web sitesinin SSL değişikliği sırasında yaptığı en temel hatalardan birisi budur. Https formatına geçiş yaparlar ancak canonical url yapısını halen http olarak unuturlar. Bu noktaya da dikkat etmenizi özellikle vurgulamak istiyoruz.

Botların Okumayacağı Sayfaları Site Haritasına Ekletmeyin

Aynı içeriğe sahip birden fazla sayfanız olabilir, bunları da canonical URL yapısı ile ayrıştırarak botlarına hangi sayfayı okuması gerektiğini söylemiş olabilirsiniz. Ama bir sonraki aşamada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da indekslenmesine izin vermediğiniz sayfaların da sitemap içerisinde yer almasını engellemelisiniz.

Aksi takdirde Google botlarına önce gel bu sayfamız oku deyip, bot geldiğinde de bu sayfamı okumana gerek yok orijinali burada demiş olacaksınız. Bu da Google kaynaklarının zorlanması anlamına geleceği için sizin açınızdan beklenmedik yeni problemlere yol açabilir.

Canonical URL yapısı ile ilgili sorularınızı aşağıdaki bölümden bize iletebilirsiniz. Kendi yaşadığınız sorunları yazacak olursanız yanıtlarımız ile size yardımcı olmaya çalışacağız.

Ayrıca konu hakkında Google tarafından yayınlanmış olan Standart URL’ler kullanma başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.