Beyin Pili Nedir? Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Beyin Pili Nedir? Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Kasım 16, 2022 0 Yazar: dilimiz

Beyin pili, Parkinson hastalığı, epilepsi gibi hastalıkların çözümü için en etkili yöntem olarak doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Beyin pili istemsizce gerçekleşen hareketlerin kontrol altına alınması işlemlerinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Beyin pili uygulamalarına 1980 yılında başlanmış olup olumlu sonuçların alınması ile beraber gelişim göstererek günümüzde kadar gelmiş bir tedavi uygulaması olarak da bilinmektedir.

Beyin Pili Nedir?

Beyin pili nedir sorusunun yanıtında beyin pili için nörolojik hastalıklar arasında yer alan istemsiz harekete neden olan olguların giderilmesinde kullanılan tedavi yöntemidir, denilebilir. Yıllardır uygulanmakta olan tedavi için uzman hekim tarafından yapılacak olan kontrol ve muayenelere gerek duyulmaktadır. Hastanın tedavi için uygun olduğunun saptanması ile operasyona yer açılır.

Beyin Pili Hangi Hastalıklar İçin Kullanılıyor?

Beyin pili parkinson hastalığı başta olmak üzere epilepsi, distoni –vücudun istemsiz olarak kasıldığı hastalık türü-, tremor ve huntington gibi birçok hastalıkta kullanılabilmektedir. Genel olarak hareket koordinasyonunda bulunan bozukluğa sahip olan hastalıklarda hastanın ilaçlara direnç göstermesi durumunda tercih edilmektedir.

Beyin Pili Ameliyatı Başarılı Sonuç Alıyor mu?

Beyin pili operasyonlarında yüzde altmış illa yüzde seksen arasında başarılı sonuçlara ulaşılması mümkün olmaktadır. Hastaya göre bu yüzdelik oranlarda değişim yaşanabilmektedir. Beyin pili hastalığın tedavisi için değil hastanın genel olarak istemsiz hareketler sonucunda yaşam kalitesini artırmak ve ilaçların yan etkilerinden korumak için yapılmaktadır.

Beyin Pili Nasıl Uygulanıyor?

Beyin pili operasyonu lokal ile başlayıp genel anestezi ile devam etmektedir. Öncelikle daha önceden belirlenmiş olan alanlara elektrotlar beyinden açılan iki küçük delik ile gönderilir. Bu alanda rahatlamanın olup olmaması lokal anestezi altında takip edilir. Akabinde ise beyin bataryasının köprücük kemiği alanına yerleştirilmesi aşamasında genel anestezi uygulanır. Ortalama olarak 3 saat süren operasyon hastanın durumuna göre daha uzun sürede gerçekleştirilebilir. Beyin pili operasyonu sonrasında hasta odasına alınır. Aynı gün öğleden sonra beslenmesine yer açılır. Ertesi gün tüm tetkikleri yapılarak kontroller yapılarak taburcu edilebilir.

Beyin Pili Değiştirilebiliyor mu?

Beyin pili bitmeden değişimi yapılmaktadır. Lokal anestezi ile kısa sürede değişim yapılmaktadır. Aynı zamanda şarj edilebilir beyin pilleri de günümüzde tercih edilen seçimler arasında yer alıyor. Bunlarında şarjları bitmeden yapılması gerekir.