Sararan Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Sararan Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Mayıs 31, 2019 16 Yazar: dilimiz

Hepimizin zaman zaman beyaz bez spor ayakkabı nasıl temizlenir? diye araştırma yapmışlığı vardır. Genellikle ayakkabının kenarları sararmış veya bez ayakkabı sararması sorunları yaşanmakta ve bunun neticesinde de beyazlatma çabalarına girilmektedir. Ben de tam olarak bu sorunu yaşayıp araştırma yaptığım sırada bu yazıyı yazmaya karar vermiş bulunmaktayım. Araştırırken ve yazarken bende konuyu öğrenmiş ve öğrendiğimi paylaşarak insanlara faydalı olmuş olacağım. Hadi başlayalım.

Sararan Ayakkabı Kenarı Beyazlatma

Bu işin en basit tarafıdır, bu konuyu kısaca anlatıp geçeceğim sonrasında sararan bez ayakkabı ve bez kısmının temizlenme yöntemlerine yani asıl konuya geçiş yapacağım.

Sararan Ayakkabı Kenarı Beyazlatma
Sararan Ayakkabı Kenarını Beyazlatma

Sararan ayakkabı kenarlarının beyazlatma işlemi için eski bir diş fırçası ve diş macunu yeterlidir. Öncelikle diş fırçalama işleminde olduğu gibi diş macununu diş fırçasına sürüp, ayakkabının sararmış olan kenar bölgelerini fırçalayıp sonra durulamanız yeterlidir. Bu işlemi yaptığınız taktirde ayakkabınızın sararmış olan kenarları ilk gün ki kadar beyaz olacaktır. Şimdi gelelim asıl mevzuya yani fileli ayakkabı temizleme konusuna, bilirsiniz fileli kısımları temizlemek kenarları beyazlatmaya benzemez yani daha zor bir işlemdir.

Fileli Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bu konuya detaylıca gireceğiz lakin konuyu uzatmadan şunu söyleyeyim de sonra niye en son söylüyorsun demeyin :). Konu başında benimde bu konudan müzdarip olduğumu belirtmiştim. Bir çok araştırma yaptım ve tabi benim araştırmalardan tatmin olmama nedenim vaktimin olmayışındandı. Hızlı pratik bir şekilde ayakkabıları temizleyip evden çıkmam gerekiyordu, velhasıl hızlı bir şekilde ayakkabılarımı temizleyip evden çıkmayı başaramadım ve diğer ayakkabılarımı giyerek evden çıktım. Sonrasında ise bulduğum o kadar yönteme rağmen hiçbir deneme dahi yapmadan ayakkabıları 30 derecede çamaşır Makinesine attım ve mis gibi tertemiz oldu.

Aman efendim ben ayakkabımı çamaşır Makinesine atmam diyen bir kitlenin varlığından haberdarım tabi ki, madem bu yazıyı yazacağım işin bu yönünü de araştırmadan olmaz dedim ve onu da araştırdım. Ayakkabısını çamaşır makinesine atmayan kitleye gelsin.

Fileli veya Bez Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

  • Islak Mendil ile ayakkabı temizleme: Islak mendil ile ayakkabınızın fileli kısımlarını silmeyi deneyebilirsiniz. Bu iş biraz uzun sürebilir ve bir paket ıslak mendil yeterli olmayabilir ama sabırla ve inatla uğraşırsanız sonunda mutlu olacağınız garanti bir yöntemdir.
  • Aseton ile ayakkabı temizleme: Asetonu pamuğa dökerek ayakkabınızın fileli kirli bölgelerini silerek temizleyebilirsiniz. Bu işlemi converse bez ayakkabılar için de uygulayabilirsiniz, sonuç yine mutlu bitecektir.
  • Çamaşır Suyu ile ayakkabı temizleme: Bu yöntemi uygularken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın, zira çamaşır suyu ile ayakkabınızı beyazlatmak isterken sonsuza kadar sapsarı hale getirebilirsiniz. Bu nedenle çamaşır suyunu sulandırmadan ve doğrudan ayakkabınıza kesinlikle uygulamayınız. Önce çamaşır suyunu özelliğini kaybettirmeyecek kadar su ekleyin sonrada bu karışımı bir bez yardımı ile ayakkabınıza sürerek temizleyebilirsiniz.
  • Cif ile ayakkabı temizleme: Konuyu araştırırken bir sitede yapılan yorumları takip ettim içlerinden dikkatimi çekenler oldu sizinle de paylaşayım. Adidas süperstar nasıl temizlenir? diye adidasın kendisine sorulan soruya cif önerisinde bulunulmuş. Bunu sadece adidas ile sınırlandırmayalım adidas, skechers, nike, puma, balenciaga v.s buraya yazmadığım kaliteli kalitesiz, markalı markasız ya da zengin fakir fark etmez tüm ayakkabılarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Cif ile ayakkabı temizliği önerisi çok fazla ve çeşitlilik de aynı şekilde süngere sürüp silen var, pamuk kullanan var yani var oğlu var. Ancak bu kadar yöntemin içinde dikkatimi bir video çekti ve sağ olsun videoyu çeken vatandaş gayet güzelde temizlemiş. Buyurun iyi seyirler.
  • Karbonat ile ayakkabı temizleme: Karbonat ile ayakkabı temizliği fikri de yabana atılmayacak kadar geçerli ve iyi bir fikirdir. Bu yöntemi kullanarak temizliği bedavaya getiren azımsanmayacak kadar insan var :). (Çok tahmini konuştum galiba) Her neyse bu da iyi bir ayakkabı temizleme yöntemidir, 2 çay kaşığı karbonatı bir bardağa döküp üzerine çok az su ekleyin ve macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın sonra da yine o eski ve meşhur diş fırçanızla ayakkabınızı fırçalamaya başlayabilirsiniz.
Karbonat ile ayakkabı temizleme
Karbonat ile ayakkabı temizleme
  • Tiner ile ayakkabı temizleme: Tiner kullanımı da çok çıktı karşıma benim önerim değildir. Tiner yanıcılığı ile nam salmış tehlikeli bir maddedir bu yüzden ben olsam hiç bulaşmam ama bulaşırım diyenler için söylüyorum. Bir sünger veya pamuğa tiner sürerek ayakkabınızı silmeniz temizlenmesi için yeterlidir.

Aynı şekilde pamuk veya sünger kullanarak silme işlemi yapabileceğiniz alternatif maddeler de var. Örneğin mazot, kolonya vaya limon da aynı işlemde kullanabileceğiniz diğer maddelerdir ve kesinlikle temizleyecektir.

Sonuç

Yukarıda anlattığım işlemleri sararan beyaz rugan, süet veya bez ayakkabılarınızda kullanabilirsiniz. Bir çoğu tamamen zararsız yöntemlerdir ve kesinlikle tavsiyemdir, zararlı olabilecek yöntemleri ise belirttim zaten ve önermedim. Beyaz ayakkabı sararması artık büyük bir sorun değil ve eminim ki benim gibi sizler de bu konuyu sorun olmaktan çıkarıp kolayca üstesinden gelebileceksiniz.

Konuyla alakalı bir iki noktaya daha değinmeden bitirmek istemedim.

Ayakkabınızı benim yaptığım gibi çamaşır Makinesine atacaksanız bunun da kendi içinde önemli püf noktaları var;

  • Öncelikle ayakkabınızın genellikle içinde bulunan ibarelere dikkatli bakın. Ayakkabınızın yıkanmaya uygun olup olmadığını öğrenip bu doğrultuda hareket edin.
  • Ayakkabılarınız çamurlu ise kaba pislikleri tamamen temizlemeden Makineye atmayın.
  • Ayakkabılarınızı bir çamaşır filesine koyarak veya bir beze sararak Makineye atın.
  • Makineden çıkardığınız ayakkabınızın içini doldurarak kurumaya bırakın.

Ayakkabı içi nasıl temizlenir?

Bu kadar temizlik yaptık ama hep ayakkabının dışına uğraştık peki, içi kirlenen ayakkabı nasıl temizlenir? birazda işin bu kısmını düşündüm ancak bu kesinlikle yıkamanızı gerektiren bir durum. Gerek makinede gerekse elde yıkayarak temizleyebilirsiniz ancak yukarıda da söylediğim gibi yıkanabilir özelliği olup olmadığına dikkatli bakın, zira ayakkabınızdan olmanızı istemem.