Adli Trafik Uzmanı Ahmet MERKEPÇİ ile Sigorta Uyuşmazlıkları ve Çözümleri

Adli Trafik Uzmanı Ahmet MERKEPÇİ ile Sigorta Uyuşmazlıkları ve Çözümleri

Kasım 17, 2021 0 Yazar: dilimiz

Aşağıda Adli Trafik Uzmanı Ahmet MERKEPÇİ ile sigorta uyuşmazlıkları ve çözümleri üzerine yaptığımız söyleşi yer almaktadır. Bu söyleşide sevgili Ahmet Merkepçi’yi kısaca tanıdıktan sonra Adli Trafik Uzmanlığı ve trafik güvenliği hakkında önemli bilgiler edineceğiz.

Ne iş yapıyorsunuz?

Trafik kazalarına itiraz hizmeti veriyorum, trafik bilirkişisiyim. Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında yaşanan uyuşmazlıklarda danışmanlık ve avukatlık hizmeti sağlıyorum.

Sizce trafik kazası yapanlar hakları hakkında yeterli bilgiye sahip mi? Onları bu itiraz sürecinde nasıl bilgilendiriyorsunuz?

Ne yazık ki ülkemizde trafik konularında çok ciddi bir eksikliğimiz var. Trafik kazası sonrasında hatalı kusur oranları, eksik ödenen veya hiç ödenmeyen araç değer kayıpları, ağır hasar gören araçların Pert Total bedellerinin eksik ödenmesi, yaralanan ve maluliyet yaşayan insanların tazminatlarını eksik alması veya hiç almaması gibi konularda kendi adımı taşıyan ahmetmerkepci.com web sitesi üzerinden makaleler yayınlıyorum. Bizlere gelen başvuru da uyuşmazlık konusu ile ilgili gerekli evrakları temin ettikten sonra inceleme yapıyoruz. Hata tespit etmemiz halinde avukatlarımız devreye giriyor. Avukatlarımız müvekkil ile gerekli görüşmeleri tamamlıyor ve dava sürecini başlatmak için vekalet ile yetkilendirme talep ediyor.

Vekalet vermek isteyen nasıl bir vekalet vermeli? Bunun için örnek var mı?

Elbette ki bununla ilgili bir örneğimiz var. Biz kısıtlı bir yetki talep ediyoruz. Kısıtlı yetki de ki kastım şu şekilde “… plakalı aracımın … tarihindeki karışmış olduğu trafik kazasıyla sınırlı olmak üzere 1 yıl süreyle sınırlı” yetki talep ediyoruz. Dolayısıyla almış olduğumuz bu yetki başkaca hiçbir alanda ve süre dışında kullanılamaz.

Özellikle vekalet verirken insanlar korkuyor, bu sorunları nasıl aşıyorsunuz?

Yaptığınız işlemi bilinçli bir şekilde yaparsanız korkacak bir şey yok. Vermiş olduğunuz

vekaletnamede yetki veya yetkiler nelerdir özellikle buna dikkat edilmesi gerekir. Yani siz trafik kazasına itiraz etmek için bir yetki verirken araç alım satım yetkisi var ise kesinlikle bu yetkinin verilmemesi gerekir.

Bu durum sadece bizler için geçerli değil her alanda yazılı evrakları dikkatlice okumak gerekir. Söylem üzerine verilen sözler veya vaatler yerine yazılı sözleşmelerle hareket etmekte fayda var.

Uzun zamandır bu alanda hizmet verdiğimiz için yaşanan bu aksaklıkları giderebilmek adına daha önceki sorunuzda da vermiş olduğum cevaptaki gibi kısıtlı ve süreli yetki talep ediyoruz. Nitekim yapacağımız iş ve işlemlerle alakalı olarak almış olduğumuz sorumluluğu yazılı sözleşme ile sabit hale getiriyoruz.

Başka bir avukata verilmiş bir vekaleti size verebilir miyim?

Elbette bu tarz talepler gelebiliyor ancak misyonumuz gereği böyle bir sürece dahil olmak istemiyor ve kabul etmiyoruz. Tabii ki mağduriyet yaşayan insanlara sırt dönmek istemeyiz ancak mağduriyet yaşayan kişi avukatı ile gerekli görüşmeyi yapıp ve bizi vekili ile görüştürmesi halinde yaşanan olumsuzluğu anlayıp ona göre hareket edebiliriz. Sonuçta diğer vekil bu yargılama için bir emek veriyor. Etik ve vicdani kurallar çerçevesinde hareket etmek zorundayız.

Size vekalet veren kazazede bu işlemler için harcama yapıyor mu?

Biz sonucunu öngörmediğimiz hiçbir işlem için yetki kısacası vekalet talep etmeyiz. Nitekim sonucunu öngördüğümüz iş ve işlemlerde ise müvekkil bize peşine hiçbir ödeme yapmaz. Yargılama sonucunda, kazanılan miktar üzerinden hizmet bedeli talep ederiz. Öte yandan öngördüğümüz sonuca ulaşamazsak yargılama giderleri tamamı tarafımızca karşılanır. Kazazede hiçbir suretle bize ödeme yapmaz ve bu durumu da yazılı sözleşme de açıkça belirtiriz.

Harcama yapmıyorsa siz bu süreçte nasıl para kazanıyorsunuz?

Müvekkillerimize biz peşinen hiçbir ücret ödenmesi yaptırmıyoruz, gerekli harcamaları biz yapıyoruz. Davayı kazanmamız halinde yargılama giderlerini geri alabiliyoruz. Dava

sonrasında kazanmış olduğumuz tutar üzerinden %25 hizmet bedeli alıyoruz. Öte yandan bu süreçteki asıl amacımız para kazanmak değil ülkemizde trafik kültürünün oluşması ve vatandaşlarımızın bilinçlenmesini amaçlıyoruz.

Sigortası olmayan bir araç kaza yaparsa kusur oranı değişir mi?

Trafik kazasının meydana gelmesinde ki asıl etkeni inceleriz aracın sigortasının olmaması kusur oranına hiçbir etki yapmaz. Dolayısıyla sigortası olmayan araçla ilgili hatalı bir kusur dağılımı var ise elbette ki sonuç değişir. Nitekim bununla ilgili geçmişte sonucunu değiştirmiş olduğumuz bir kaza var. Kaza kusur oranı itirazı için okurlarımızın ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ adresini ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

Her avukat kusur oranına itiraz sürecini sağlıklı yönetebilir mi?

Her avukat yargı süreci yürütebilir. Tabii ki bu çok genel bir kavram. Nitekim kendim

yapmadığım hiç bir işe veya kişiye kefil olmam. Dolayısıyla biz kendi vaatlerimizin arkasındayız. Sadece sigorta hukuku alanında hizmet veriyoruz. Bu alanda iddialıyız.

Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak bu konularda yeteri kadar kaynak olmadığını

görüyoruz, video anlatımları yapacak mısınız? Youtube kanalınız var mı?

Bu alanda gerek kendi web sitemiz üzerinden gerekse de talep edilmesi üzerine trafik konulu web sitelerinde kendim oluşturduğum makaleleri yayınlıyorum. Çok yakın bir zamanda yine kendi adımı taşıyan YouTube kanalımızı aktif hale getireceğiz.

Araç değer kaybı fark davaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Haksız bir fiil mi yoksa sigorta şirketleri eksik ödememi yapıyor?

Öncelikle ön yargıları yıkmak gerekir. Ödenen ücrete kesin eksik ödemişlerdir düşüncesiyle hareket etmek doğru değil. ahmetmerkepci.com/arac-deger-kaybi-hesaplama/ sayfasından ücretsiz olarak araç değer hesaplaması yapabilir ve eksik bir ödeme tespit etmeniz halinde yapmanız gerekenler ilgili sayfada yazıyor.